WARSZAWA: 23:10 | LONDYN 21:10 | NEW YORK 16:10 | TOKIO 06:10

Bliska współpraca Stoczni Gdańsk SA i Remontowa Holding SA

Dodano: 10 lut 2015, 15:14

Gdańsk Shipyard Group Sp. z o.o. (GSG) liczy na dodatkowe korzyści dzięki współpracy z grupą kapitałową Remontowa Holding S.A. (RHSA). Rozpoczęta w 2013 roku kooperacja nabrała tempa w bieżącym roku – mówi Adam Zaczeniuk, Wiceprezes Stoczni Gdańsk S.A.  Komunikat na ten temat zamieściła 10 lutego br. stocznia na swej stronie internetowej.
Gdańsk Shipyard Group i spółki należące do grupy kapitałowej Remontowa Holding S.A. uzgodniły już zakres prac w prowadzonych projektach, a także w poszczególnych segmentach prac przy budowie statków i konstrukcji stalowych. I tak GSG koncentrować się będzie na pracach prefabrykacyjnych, a Remontowa Holding SA na finalnym montażu.
W Stoczni Gdańsk, w ramach unikatowych na polskim rynku możliwości technologicznych tzw. CSP – automatycznej linii do prefabrykacji sekcji płaskich oraz mikropaneli (automatyczne spawanie konstrukcji 3D) prowadzona będzie produkcja (tzw. zautomatyzowana prefabrykacja) konstrukcji przestrzennych. Następnie przygotowane w Stoczni Gdańsk segmenty konstrukcyjne przekazywane będą do stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. Tam odbywać się będzie finalny montaż jednostek i wyposażenie ich pod zamówienia armatorów.
Warto podkreślić, że jakość rozwiązań technologicznych oraz możliwości, jakimi dysponuje Stocznia Gdańsk jest wyjątkowa nie tylko w Polsce, ale należą one też do najnowocześniejszych rozwiązań na rynku europejskim.
Dotychczas GSG wykonywała dla podmiotów z Remontowa Holding szereg prac prefabrykacyjnych na jednostki typu kontenerowiec arktyczny, PSV (Platform Supply Vessel) oraz na platformie offshore. Obecnie w GSG wykonywane są prace przy budowie sekcji kadłuba jednostki typu AHTS (specjalny holownik do pracy przy instalacjach offshore) oraz kontynuowane przy licznych zleceniach remontowych, głównie związanych z platformą offshore w przebudowie, również ze statkami wpływającymi na remonty.
W ramach współpracy podmioty porozumiały się również w kwestii odsprzedania przez grupę GSG do grupy kapitałowej Remontowa Holding bramownicy samojezdnej 2x150t. Jej główne przeznaczenie to właśnie realizacja prac montażowych, prowadzonych na terenie spółek RHSA. Operacja przetransportowania tego urządzenia odbędzie się w lutym br.