WARSZAWA: 23:21 | LONDYN 21:21 | NEW YORK 16:21 | TOKIO 06:21

Chińczycy kupią port w Pireusie

Dodano: 30 mar 2015, 7:44

China Ocean Shipping Company (COSCO) kupi 67% udziałów w w porcie Pireus, stając się większościowym udziałowcem największego greckiego portu. Sprzedaż udziałów ma nastąpić w ciągu najbliższych kilku tygodni.
O prywatyzacji portu mówiło się od dłuższego czasu. Proces prywatyzacji rozpoczął rząd Andonisa Samarasa. Po jego upadku przedstawiciele nowego rządu, w którym większość posiada lewicowa partia Syriza twierdzili, że proces prywatyzacji greckich firm, w tym także portu w Pireusie, zostanie wstrzymany.
– Nie sprzedamy większościowego pakietu akcji w porcie Pireus – mówił niedawno wiceminister żeglugi Grecji Theodoros Dritsas.
Zaniepokojenie zmianą decyzji greckich władz wyraził wówczas rzecznik chińskiego resortu handlu, Shen Danyang.
Na problemy prywatyzacyjne nakłada się jeszcze kwestia zbyt wysokiej pomocy finansowej, jakiej zdaniem Komisji Europejskiej udzielił portowi w Pireusie grecki rząd, co mogło spowodować zaburzenie warunków wolnej konkurencji.
Warto także przypomnieć, że w 2013 roku COSCO i port w Pireusie podpisały umowę, na mocy której Chińczycy mieli zainwestować ponad 250 milionów USD w celu znacznego zwiększenia przepustowości portu. Umowa została zawieszona do czasu, gdy PKB Grecji osiągnie poziom sprzed kryzysu. Wygląda na to, że sytuacja zmienia się po raz kolejny, bowiem z doniesień medialnych wynika, że COSCO wkrótce jednak kupi większościowy pakiet udziałów w największym greckim porcie.
270px-Piraeus_Mikrolimano1
250px-Port_of_Piraeus
240px-Piraeus