WARSZAWA: 11:21 | LONDYN 09:21 | NEW YORK 04:21 | TOKIO 18:21

Chrzest katamaranu Oceanograf

Dodano: 25 cze 2016, 22:47

Katamaran naukowo-badawczy zbudowany przez konsorcjum stoczni Nauta i Crist oficjalnie otrzymał imię – Oceanograf. 24 czerwca w Gdyni odbyła się uroczysta ceremonia chrztu jednej z najnowocześniejszych jednostek pływających pod polską banderą.
Płyń po morzach i oceanach, sław imię polskiego stoczniowca i marynarza, przynoś chwałę Rzeczypospolitej Polskiej. Nadaję ci imię Oceanograf – taką formułę wypowiedziała Barbara Szczurek – matka chrzestna jednostki, rozbijając butelkę szampana o burtę katamaranu.
Oceanograf powstał na zamówienie Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. Ma ponad 49 m długości i 14 m szerokości, jest prototypowa jednostką, przeznaczoną do interdyscyplinarnych badań Morza Bałtyckiego. Na jednostce zostały zainstalowanie nowoczesne urządzenia, które umożliwiają prowadzenie badań batymetrycznych, chemicznych, geologicznych oraz dna morskiego. Dzięki dwukadłubowej konstrukcji, udało się zminimalizować kąt przechyłu, co pozawala wyeliminować zakłócenia pomiarów. Nadzór nad budową sprawował Polski Rejestr Statków.
Budując statki o przeznaczeniu naukowo-badawczym, mamy okazję współpracować ze środowiskiem akademickim, co daje nam dostęp do nowych rozwiązań technologicznych. Z perspektywy rozwoju stoczni jest to bardzo istotne, ponieważ w ten sposób ulepszamy nasze produkty i doskonalimy swoje kompetencje – powiedział Sławomir Latos, Prezes Zarządu Stoczni Nauta.
OCEANOGRAF to spełnienie marzeń wielu roczników oceanografów wykształconych na Uniwersytecie Gdańskim. Ta nowoczesna jednostka pozwoli podnieść jakość prowadzonych badań, co z kolei otworzy nowe możliwości przed uczelnią, w tym, gotowość do wykonywania zadań monitoringowych dla sektora prywatnego – podkreśla Dziekan Wydziału Oceanografii i Geografii UG prof. Waldemar Surosz.
Chrzest statku należy do bardzo starych tradycji okrętowych. Najstarsze wzmianki o uroczystej ceremonii nadania imienia jednostce pływającej pochodzą z roku 2100 p.n.e. i dotyczą wodowania królewskiego statku na Nilu.Pierwotnie uroczystości nadania imienia przewodniczyli wyłącznie mężczyźni. W XIX wieku upowszechnił się zwyczaj, zgodnie z którym uroczystość tę zaczęły celebrować kobiety – jednocześnie przyjęło się określenie matka chrzestna statku.
W Stoczni Nauta powstaje także kompletnie wyposażony statek naukowo badawczy dla Uniwersytetu w Goeteborgu, którego wodowanie zaplanowano na wrzesień tego roku. W budowie jest także jeden w pełni wyposażony statek rybacki oraz siedem częściowo wyposażonych sejnerów.
DSC03049
DSC03063