WARSZAWA: 07:52 | LONDYN 05:52 | NEW YORK 00:52 | TOKIO 14:52

Coraz bliżej zakończenia inwestycji w poprawę jakości szlaków kolejowych do portów Szczecin i Świnoujście

Dodano: 03 lut 2022, 20:20

Inwestycja „Poprawa dostępu kolejowego do portów morskich w Szczecinie i Świnoujściu” już prawie gotowa. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. kończą wspólny z Zarządem Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. projekt wart około 1,5 mld zł – współfinansowany z unijnego Instrumentu CEF „Łącząc Europę”.

Prawie sto kilometrów nowych torów

W ramach inwestycji zmodernizowanych zostanie 96 kilometrów torów (Szczecin – 61, Świnoujście – 35) oraz prawie 84 kilometry sieci trakcyjnej (ok. 50 km w Szczecinie i 34 km w Świnoujściu). O dużej skali prac na stacjach świadczy wymiana aż 285 rozjazdów (Szczecin – 177 i Świnoujście – 108). Poziom bezpieczeństwa podniesie montaż nowoczesnych urządzeń sterowania ruchem kolejowym oraz przebudowa 22 przejazdów kolejowo-drogowych (12 w Szczecinie i 10 w Świnoujściu). W Szczecinie zostanie przebudowany most nad Parnicą oraz trzy wiadukty kolejowe.

To już wykonano

Na stacji Szczecin Port Centralny została wykonana większość prac. Ułożonych jest ok. 50 z 60 km nowych torów. Zamontowano 126 ze 177 rozjazdów umożliwiających płynną zmianę toru. Przygotowywany i wzmacniany jest grunt pod zabudowę kolejnych torów, co umożliwi sprawny i bezpieczny przejazd cięższych pociągów towarowych. Wykonawca montuje słupy i konstrukcje wsporcze, na których zawieszona zostanie nowa sieć trakcyjna. Montowane są urządzenia sterowania ruchem kolejowym. Sprawny i bezpieczny przewóz towarów do i z portu zapewni modernizacja obiektów inżynieryjnych.
W porcie Szczecin powstała nowa pięciokilometrowa linia kolejowa. Skomunikowała Ostrów Grabowski, w tym m.in. nabrzeże kontenerowe ze szklakami kolejowymi wiodącymi do i z kompleksu portowego Szczecin-Świnoujście.
W Świnoujściu, z 35 km nowych torów, układanych jest kilka ostatnich. W toku są prace między stacjami Lubiewo (Międzyzdroje) a Warnowem oraz w rejonie Euroterminalu. Zabudowano już ponad 100 ze 108 rozjazdów. W rejonie portu Świnoujście budowany jest drugi tor między stacjami Świnoujście Przytór a Świnoujście, co zwiększy przepustowość, zapewniając przejazd większej liczbie pociągów.

Zyskają też pasażerowie

Dzięki kolejowej inwestycji portowej podróżni zyskali lepszy dostęp do nowych peronów na przystankach Świnoujście Warszów i Świnoujście Port, a także stacji Świnoujście. Zamontowano tam nowe wiaty i ławki oraz jasne oświetlenie. Udogodnienia przewidziano także dla osób mających trudności z poruszaniem się. Z myślą o nich zamontowano specjalne podjazdy. Gotowa jest droga z przystanku Świnoujście Port na stację Świnoujście.

Korzyści

Docelowo inwestycja umożliwi dojazd do portów dłuższych i cięższych składów. Pojadą pociągi 750-metrowe o obciążeniu 221 kN na oś. Dzięki likwidacji wąskich gardeł, składy towarowe zostaną obsłużone szybciej i sprawniej. Zwiększą się możliwości przeładunkowe stacji w Szczecinie i w Świnoujściu. Porty przyjmą i odprawią więcej ładunków, co poprawi wzrost konkurencyjności przewozów towarowych i potencjału samych portów oraz pozytywnie wpłynie na rozwój gospodarczy regionu.

Koniec prac jeszcze w tym roku
Zakończenie prac planowane jest na połowę 2022 roku.

25.01.2022. Świnoujście Fot. Robert Stachnik

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z 2023-12-08

1 EUR - 4,3303 1 USD - 4,0181
1 CHF - 4,5913 1 GBP - 5,0458

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Design: Studio AM | Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin