WARSZAWA: 17:17 | LONDYN 15:17 | NEW YORK 10:17 | TOKIO 00:17

DGT stuka do bram gospodarki morskiej

Dodano: 24 mar 2016, 10:13

Jesteśmy polską firmą, która wytwarza urządzenia telekomunikacyjne najnowszej generacji, na światowym poziomie. Naprawdę nie mamy się czego wstydzić, bo nasze produkty są porównywalne z produktami światowych firm telekomunikacyjnych – nie ukrywa dumy Marek Buksiński Dyrektor Marketingu DGT Sp. z o. o.
Tym produktem, który stanowi największy powód do dumy całej załogi, jest Zintegrowany System Łączności Dyspozytorskiej DGT-MCS IP, pracujący m.in. w całym kraju we wszystkich siedemnastu wojewódzkich Centrach Powiadamiania Ratunkowego, zapewniając obsługę ogólnopolskiego numeru alarmowego 112, a ostatnio także w otwartym na początku marca br. Ośrodku Ratownictwa Zarządu Morskiego Portu Gdańsk. We wszystkich Centrach Powiadamiania Ratunkowego notuje się rocznie aż 20 mln połączeń!
„Przyjmowanie i obsługa zgłoszeń alarmowych, koordynacja działań i szybkie podejmowanie decyzji to podstawowe zadania stawiane dyspozytorom we wszystkich służbach odpowiedzialnych na co dzień za bezpieczeństwo publiczne…” – czytamy w folderze, opisującym zintegrowany system łączności dyspozytorskiej DGT-MCS produkcji DGT. Przy zróżnicowanych środkach łączności, w szczególności radiowych, wykorzystywanych przez różne służby, jest niezwykle istotne, by zastosowany system łączności dyspozytorskiej potrafił je zintegrować w ramach jednolitej platformy telekomunikacyjnej. DGT-MCS IP zapewnia łączność dyspozytorską z środkami komunikacji: telefonicznej, komórkowej, radiowej UHF/DMR, trankingowej analogowej i cyfrowej TETRA. Dzięki DGT-MSC wszyscy uczestnicy np. skomplikowanej akcji ratowniczej mogą porozumiewać się ze sobą i wspólnie podejmować decyzje, przy czym całość rozmów jest rejestrowana dzięki wmontowanemu specjalnemu modułowi. Rozwiązania te zyskały duże uznanie użytkowników, a w ubiegłym roku Złotą Gwiazdę Policji (w 2011 roku była to Brązowa Gwiazda). Wersja mobilna systemu DGT-MCS może być instalowana w samochodach, na jednostkach pływających i innych obiektach, które pełnią funkcję mobilnych centrów dowodzenia.
Kolejną perełką polskich inżynierów z DGT jest Integrator Radiowy. Zapewnia on swobodną komunikację użytkowników czterech systemów radiowych w ramach jednej konferencji lub dwóch systemów w ramach dwóch konferencji. Poprzez kolorowy ekran dotykowy Integratora zapewniona jest niemal intuicyjna obsługa połączeń. Istnieje możliwość odsłuchu danej konferencji radiowej z tabletu czy smartfonu. „Szybkość i niezawodność komunikacji jest kluczowym czynnikiem, decydującym o powodzeniu akcji” – czytamy w opisie urządzenia. Dyrektor firmy, jadąc samochodem, może na bieżąco śledzić przebieg konferencji, odbywającej się daleko od niego. Ważną cechą Integratora Radiowego jest automatyczna rejestracja wszystkich połączeń zrealizowanych za jego pośrednictwem.
Takie i inne innowacyjne rozwiązania w telekomunikacji i teleinformatyce, dostosowane do indywidualnych potrzeb odbiorców, spółka DGT tworzy już od 25 lat. Wszystko zaczęło się w 1991 roku, kiedy to młodzi absolwenci Politechniki Gdańskiej stworzyli pierwszą polską cyfrową centralę telefoniczną. Potem były nowoczesne systemy PBX, systemy łączności dyspozytorskiej, ISDN, systemy dostępu abonenckiego, łączności specjalnej i wiele, wiele innych.
Dziś DGT ma swoją siedzibę i nowoczesny zakład produkcyjny w Straszynie koło Gdańska. Specjalnością DGT jest konstrukcja i produkcja zintegrowanych systemów łączności. Wersje specjalne mogą pracować w trudnych warunkach środowiskowych. DGT dostarcza również nowoczesne systemy łączności klasy operatorskiej stosowane w sieci publicznej i sieciach resortowych oraz rozbudowane systemy PBX (w technologiach TDM i VoIP). DGT specjalizuje się także w opracowywaniu i wdrażaniu systemów łączności specjalnej przeznaczonych dla wojska. Systemami usprawniającymi bezpieczeństwo kraju, będącymi często dopełnieniem zintegrowanych systemów łączności, są dedykowane systemy rejestracji i analizy informacji przesyłanych w sieciach operatorów stacjonarnych i komórkowych, w tym w sieci Internet. Kolejną, istotną grupę, rozwijanych w DGT urządzeń, stanowią urządzenia do niezawodnej i bardzo szybkiej transmisji danych. Wykorzystują one dostępne technologie transmisji stosowane w sieciach komórkowych (GSM/UMTS/HSPA, CDMA2000 oraz LTE) oraz technologie przewodowe, w tym VDSL2 oraz jej rozwinięcia VDSL2 Vectoring oraz VDSL2 Bonding.
Innowacyjne projekty realizowane w firmie DGT są także możliwe dzięki stałej współpracy z czołowymi, krajowymi uczelniami technicznymi i instytucjami badawczymi. W projektach firmy uczestniczą od lat takie ośrodki naukowe jak: Politechnika Gdańska, Politechnika Warszawska, Akademia Górniczo-Hutnicza, Politechnika Śląska, Instytut Energetyki czy Wojskowy Instytut Łączności. DGT jest wpisana na listę przedsiębiorstw o szczególnym znaczeniu dla obronności kraju.
Dotąd gdański port jest jedynym przedstawicielem gospodarki morskiej, która zaczęła właśnie korzystać z najnowocześniejszych systemów łączności, choć oczywiście inżynierowie z DGT mają nadzieję, że wkrótce także inne polskie porty i firmy związane z gospodarką morską podążą śladem gdańskiego portu.
DGT_2_INTEGRATOR 2
DGT_3_pulpit02
DGT_5
Foto: mat. pras. DGT