WARSZAWA: 11:29 | LONDYN 09:29 | NEW YORK 04:29 | TOKIO 18:29

Doskonale zachowany wrak statku sprzed ponad dwóch tysięcy lat pozostaje nietknięty na Morzu Czarnym

Dodano: 15 cze 2021, 14:44

Najstarszy znaleziony wrak statku spoczywa na dnie Morza Czarnego na głębokości około 2000 metrów pod powierzchnią wody. Pochodzący sprzed około 2,4 tys. lat statek zachował się w doskonałym stanie, ponieważ do głębokości, na której się znajduje nie dociera tlen, co zahamowało procesy niszczenia drewna, z którego starożytni konstruktorzy zbudowali jednostkę. W tym regionie Morza Czarnego na głębokości 150 metrów zaczyna brakować tlenu, związany z tym brak życia organicznego, w tym bakterii, konserwuje drewno. Wrak statku ma około 23 metrów długości, spoczywa na boku, jego maszt jest zachowany w całości, prawie nienaruszone pozostały stery oraz łatwy na których siadali wioślarze, są nawet ślady po narzędziach, których używali dawni szkutnicy.
Nie planuje się wyciągnięcia wraku, ponieważ drewno jest bardzo miękkie i przy próbie wydobycia natychmiast by się rozsypało. Wcześniej znajdywano szczątki podobnych jednostek, ale nigdy nie zachowały się one w całości. Odkrycie dokonane na Morzu Czarnym jest więc ewenementem na skalę światową.
Jest to prawdopodobnie statek handlowy, jeśli tak jest, to został on znaleziony na szlaku, który służy żegludze od tysięcy lat. Technologia poszła naprzód, ale trasy morskich szlaków pozostają niezmienne. Naukowcy, którzy odkryli wrak sprzed 2,4 tys. lat relacjonowali, że niedaleko miejsca, w którym prowadzili badania przepływały olbrzymie, współczesne tankowce. Historia spotkała się więc ze współczesnością.
Podróżowanie morzem jest tak stare, jak człowiek. Prawdopodobnie pierwsze łodzie pojawiły się na Morzu Śródziemnym w epoce neolitu, a wiec ok. 5 tys. lat przed narodzeniem Chrystusa. Dziś Morze Śródziemne, a więc rejon, w którym rozwijały się starożytne cywilizacje, to jeden z najbardziej zatłoczonych akwenów morskich na świecie. Przecinają się tu szlaki wiodące do ponad 80 portów w regionie. Przez ten akwen przechodzi 15% światowego handlu. Dziś, w dobie nowoczesnych frachtowców przewożących na swoich pokładach tysiące ton towarów, trudno uwierzyć, że wszystko zaczęło się 5 tys. lat przed naszą erą.

Fot. Internet

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z 2023-11-28

1 EUR - 4,3542 1 USD - 3,9750
1 CHF - 4,5175 1 GBP - 5,0198

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Design: Studio AM | Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin