WARSZAWA: 06:33 | LONDYN 04:33 | NEW YORK 23:33 | TOKIO 13:33

Dwie matki chrzestne ochrzciły pierwszy na świecie autonomiczny, bezemisyjny kontenerowiec „Yara Birkeland” (zdjęcia)

Dodano: 03 maj 2022, 20:18

29 kwietnia książę Norwegii Haakon Magnus i około 500 uczniów świętowali wspólnie chrzest pierwszego na świecie elektrycznego, autonomicznego kontenerowca o zerowej emisji „Yara Birkeland”.
Chrzest odbył się w pobliżu zakładu Yara Porsgrunn, a rolę matek chrzestnych jednostki pełniły dwie dwunastoletnie uczennice: Pernille Gundersrud i Malene Moen Straume.

-Chrzcimy cię „Yara Birkeland”, obyś szczęśliwie pełnił swoją misję i inspirował innych w walce o lepszy klimat – powiedziały dwie matki chrzestne chwilę przed tym, jak rzuciły w kierunku kadłuba statku specjalnie wykonaną z lodu butelkę.
W swoim przemówieniu książę Haakon Magnus powiedział między innymi:
„Stworzenie czegoś nowego wymaga odwagi, inwencji, cierpliwości i umiejętności niepoddawania się po pierwszej próbie. Innowacja wymaga prób i błędów – i jeszcze raz prób i błędów – aż do sukcesu”.
-To kamień milowy dla naszej firmy. Yara podjęła odważną decyzję w 2017 roku. Chcieliśmy zbudować pierwszy na świecie bezemisyjny kontenerowiec. Dzisiaj, pięć lat później, świętujemy wynik tej ambitnej decyzji. „Yara Birkeland” jest wynikiem ambicji, ciekawości i współpracy, w której innowacja, zrównoważony rozwój i technologia łączą się ze sobą – powiedział podczas uroczystości Svein Tore Holsether, prezes i dyrektor generalny Yara International.
Yara opracowała statek o napędzie bateryjnym we współpracy z kilkoma norweskimi partnerami. Kongsberg Maritime opracował i dostarczył nowoczesną technologię do zdalnego sterowania, możliwości prowadzenia operacji autonomicznych, a także projekty napędów elektrycznych i akumulatorów. Statek jest zbudowany przez stocznię Vard. „Yara Birkeland” będzie obsługiwany przez spółkę joint venture utworzoną przez Kongsberg Group i Masserly, która jest własnością Wilhelmsen Group. Enova, należąca do norweskiego Ministerstwa Klimatu i Środowiska, wniosła do projektu wkład finansowy wysokości 133,5 mln NOK.
„Yara Birkeland” zostanie oddana do użytku w 2022 roku.
Nazwa statku pochodzi od Kristiana Birkelanda, czołowego norweskiego naukowca z początku XX wieku, który jest jednym z ojców założycieli tego, co reprezentuje dzisiaj firma Yara. Znajdując sposób na wykorzystanie azotu z powietrza do produkcji nawozów, Birkeland stworzył podwaliny światowego sukcesu powstałej w 1905 roku firmy. Dziś Yara zatrudnia około 17 000 pracowników i prowadzi działalność w ponad 60 krajach.

Yara International

Yara

Yara Birkeland