WARSZAWA: 15:52 | LONDYN 13:52 | NEW YORK 08:52 | TOKIO 22:52

Dzień Podchorążego w Akademii Marynarki Wojennej

Dodano: 25 lis 2015, 11:09

Przez jeden dzień w roku w Akademii Marynarki Wojennej dowodzenie przejmują podchorążowie. Honorowym Rektorem – Komendantem w dniu 26 listopada będzie bsmt pchor. Roman Błoński. Z okazji rocznicy wybuchu Powstania Listopadowego tego dnia w naszej Uczelni odbędzie się uroczysty apel, podczas którego studenci wojskowi otrzymają wyróżnienia. Ceremonia rozpocznie się o godzinie 16:00.
Jak donosi portal internetowy AMW, uroczysty apel rozpocznie się od wybicia dzwonem czterech „szklanek okrętowych”. Podczas uroczystości zostaną odczytane rozkazy okolicznościowe. Jest to także okazja do wyróżnienia studentów wojskowych za osiągnięcia w nauce i sporcie. Szczególnym momentem tego dnia będzie przekazanie władzy nad uczelnią podchorążemu, który obejmie symboliczne dowodzenie nad uczelnią jako Honorowy Rektor – Komendant Akademii Marynarki Wojennej. Podchorążowie z młodszego rocznika wystąpią w mundurach historycznych nawiązujących do okresu Powstania Listopadowego. Studenci wojskowi wystawią warty honorowe, a także przejmą służbę oficera dyżurnego AMW. W trakcie obchodów zostanie wystawiony posterunek pod pomnikiem Bohaterów Westerplatte, pod którym zostaną złożone kwiaty. Tego dnia wystąpi również akademicki Chór. 

Program uroczystości:
– Złożenie meldunku inspektorowi Marynarki Wojennej
– Powitanie gości i odczytanie rozkazów okolicznościowych, wręczenie wyróżnień
– Przekazanie dowodzenia uczelnią podchorążym
– Przemówienia okolicznościowe – złożenie życzeń
– Defilada wraz odprowadzeniem sztandaru
– Spotkanie okolicznościowe
– Koncert Chóru AMW (sala kolumnowa)

29 listopada 1830 roku nastąpił atak na Belweder – siedzibę rosyjskiego dowódcy armii polskiej Wielkiego Księcia Konstantego. Akcję powstańczą zainicjowali podchorążowie Szkoły Podchorążych Piechoty w Warszawie pod dowództwem swojego instruktora, podporucznika Piotra Wysockiego. Dzień ten zapoczątkował Powstanie Listopadowe i jest jednocześnie świętem wojskowych studentów nazywany Dniem Podchorążego. Obecnie jest uroczyście obchodzony w uczelniach wojskowych: Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu i Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie.

Natomiast w piątek 27 listopada w godzinach od 9.00 do 14.00 w Akademii Marynarki Wojennej odbędzie się Dzień Otwartej Uczelni”. Wszystkim, którzy ją odwiedzą udostępnione zostaną specjalistyczne gabinety dydaktyczne, w tym przede wszystkim nowoczesne symulatory. Będzie okazja popływać okrętem w symulatorze nawigacyjnym, a zwłaszcza w najnowszym symulatorze mostka nawigacyjnego. Będzie można również sprawdzić swoje umiejętności strzeleckie na tzw. trenażerze strzeleckim „Śnieżnik” – to jeden z najnowocześniejszych w Polsce. Chwila wyciszenia to rozmowy pod gwiazdami, które przeprowadzane będą w uczelnianym planetarium. Wrażenia dla przyszłych mechaników czekają w symulatorze spawania, gdzie można zobaczyć, uczyć się i trenować różne metody spawania i to w różnych środowiskach. 
Z kolei jak nawiązać łączność na morzu każdy będzie mógł dowiedzieć się w Laboratorium Łączności Morskiej i Radiolokacji. Oczywiście w tym dniu nie zabraknie wizyty w jednej z najnowocześniejszych bibliotek na Pomorzu, czyli Bibliotece Głównej AMW. Po uczelni oprowadzać będą studenci, jako przewodnicy poszczególnych grup. 
dzien_pchor_2
dzien_pchor_1