WARSZAWA: 03:49 | LONDYN 01:49 | NEW YORK 20:49 | TOKIO 10:49

Elektryczna rewolucja w Szwecji. Nowa jakość na jednej z najpopularniejszych tras

Dodano: 29 lip 2019, 9:46

Już niedługo w Szwecji zadebiutuje nowy prom. Będzie to korzystająca głównie z napędu elektrycznego jednostka, która stać się ma największym w kraju statkiem tego typu.
Szwecja jest kolejnym z krajów, które mocno postawiły na elektryczną rewolucję, gdy chodzi o komunikację promową. Już wkrótce na jednej z tras pojawi się tam największy hybrydowy prom samochodowy w kraju. Jednostka Tellus, która będzie kursować na trasie Uddevalla-Lysekil, będzie miała 100 metrów długości, a na pokładzie pomieści 300 pasażerów oraz 100 pojazdów.
Powstający w estońskich zakładach Baltic Workboats prom wyposażony został w napęd dostarczony przez Danfoss Editron. Ta ostatnia firma odpowiedzialna jest też za stworzenie stacji ładowania. Napęd sprzężony będzie z pakietem 12 baterii o pojemności 949 kilowatogodzin, wyprodukowanych przez koncern Corvus. Baterie będą ładowane głównie w ciągu nocy, a w razie potrzeby możliwe będzie ładowanie ich za pomocą generatorów diesla, np. w trakcie rejsu. Cel jest jednak taki, by prom wykorzystywał w czasie realizowanych operacji głównie energię elektryczną, pozyskaną podczas postojów w porcie.
Blisko dwukilometrowa przeprawa Uddevalla-Lysekil obsługiwana jest przez Szwedzką Administrację Transportu. Jest to jedno z najpopularniejszych połączeń promowych w Szwecji. Każdego miesiąca przewożonych jest na tej linii ok. 100 tysięcy pojazdów. Są to przede wszystkim pojazdy ciężarowe.
Zgodnie z założeniami, nowy prom powinien wejść do normalnej eksploatacji pod koniec lata.
Wprowadzenie promu elektrycznego na tak popularną trasę jest zgodne z rządową strategią, która zakłada, że do 2045 r. uda się wyeliminować emisję gazów cieplarnianych niemal do zera, osiągając tzw. neutralność klimatyczną.

PromySKAT

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z: data

1 EUR - 1 USD -
1 CHF - 1 GBP -

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin