WARSZAWA: 19:32 | LONDYN 17:32 | NEW YORK 12:32 | TOKIO 02:32

Finał The Baltic Tall Ships Regatta w Szczecinie 12-15 czerwca 2015

Dodano: 30 kw. 2015, 8:07

W dniach 12-15 czerwca Szczecin będzie gospodarzem finału międzynarodowych regat The Baltic Tall Ships Regatta 2015. Nasze miasto podczas finału regat będzie gościć ponad 20 żaglowców i jachtów, które ścigać się będą w czterech klasach (A, B, C, D) na trasie z Kłajpedy do Szczecina. Do przepłynięcia jest około 340 mil morskich. Start 5-8.06 w Kłajpedzie, meta i finał regat 12-15.06. w Szczecinie. W regatach uczestniczyć będą jednostki z Polski, Niemiec, Rosji Szwecji, Litwy, Łotwy, Finlandii, Holandii i Wielkiej Brytanii. Do Szczecina przypłynie największy szkolny żaglowiec świata, zbudowany w 1921 roku rosyjski „Sedov”. Przepiękny czteromasztowy bark wielokrotnie gościł w Szczecinie i zawsze wzbudzał ogromne zainteresowanie – tak dzieje się w każdym porcie, w którym pojawi się ten niezwykły, historyczny żaglowiec. W klasie A, największych jednostek, ścigać się będzie „Dar Młodzieży”. Do regatowych zmagań w swoich kategoriach staną także między innymi: „Zawisza Czarny”, „Generał Zaruski”, „Shtandart” i „Mercedes”. Regaty są doskonałą okazją nie tylko do pokazania piękna żeglarstwa, ale także do promocji naszego miasta i regionu, dlatego szczecińskich akcentów z pewnością nie zabraknie. W imprezie, oprócz wymienionych wcześniej jednostek, wezmą udział także „Dar Szczecina”, „Zryw” – jachty, których portem macierzystym jest Szczecin. Warto przypomnieć, że dumnie prezentujący herb naszego miasta na żaglach „Dar Szczecina” został zbudowany w szczecińskiej stoczni im. Leonida Teligi, losy tej jednostki są więc bardzo mocno związane z historią szczecińskiego żeglarstwa.
Obok zmagań regatowych zaplanowano wiele imprez towarzyszących zarówno dla załóg, które przybędą do naszego miasta, jak i dla wszystkich, którzy przyjdą na nadodrzańskie bulwary, podziwiać piękne żaglowce.
Będzie więc jubileuszowy, X Zlot Oldtimerów i barwna parada załóg, która przejdzie przez nasze miasto z Wałów Chrobrego do Placu Grunwaldzkiego i z powrotem wróci na Wały Chrobrego. Dla kapitanów jednostek Prezydent Szczecina wyda specjalny Obiad Kapitański, będzie także spotkanie załóg na Łasztowni.
Wiele jednostek będzie można zwiedzać, a kapitanowie niektórych żaglowców zapraszają chętnych na biletowane rejsy po porcie.
Organizatorzy zaplanowali w piątek 12.06 i sobotę 13.06 dwa duże koncerty na Wałach Chrobrego. W niedzielę 14.06 na głównej scenie na Wałach Chrobrego zagrają szczecińscy filharmonicy. Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny. Przez cały czas trwania regat przy pomniku Adama Mickiewicza działać będzie strefa dziecięca, a w niej zabawy i konkursy dla najmłodszych. Miłośników zabawy, tych młodszych i tych trochę starszych, zaprosi wesołe miasteczko. Na Łasztowni królować będzie muzyka folkowa, szanty, będzie także strefa nauki i ekologii.
Wszystkie miejsca, w których będzie działo się coś interesującego, będą łatwo dostępne, ponieważ Nabrzeże Piastowskie i Łasztownię na czas regat połączy most pontonowy. W sobotę 14.06 krótko przed północą odbędzie się pokaz sztucznych ogni. Takie widowiska stały się już szczecińską tradycją i nasze pokazy sztucznych ogni z pewnością należą do najpiękniejszych i zawsze wzbudzają wielkie zainteresowanie. Zapewne tak będzie również podczas finału regat. Na zakończenie imprezy, w poniedziałek 15.06 około godziny 14 odbędzie się parada jednostek na morzu pod pełnymi żaglami, którą najlepiej będzie można obserwować z molo i plaży w Międzyzdrojach. Finał The Baltic Tall Ships Regatta 2015 w Szczecinie zapowiada się bardzo interesująco, już dziś zarezerwuj sobie czas w terminie 12-15 czerwca, bo tutaj po prostu trzeba być.

image001
infomare_1050x248
image003
https://www.facebook.com/infomarepl