WARSZAWA: 14:12 | LONDYN 12:12 | NEW YORK 07:12 | TOKIO 21:12

Gdynia przed nowym sezonem pasażerskim

Dodano: 15 kw. 2016, 21:41

8 maja o godz. 13:00 wraz z wizytą statku Viking Star, pływającego pod maltańską banderą, rozpocznie się kolejny sezon wycieczkowców w Porcie Gdynia – czytamy na jej stronie internetowej.
Mierzący 227,2 m długości Viking Star zawinie w tym sezonie do gdyńskiego portu 10 razy. Zwodowany w czerwcu 2014 r. stosunkowo niewielki statek z miejscami dla 930 pasażerów określany jest jako jeden z najbardziej nowatorskich wycieczkowców wśród wprowadzanych ostatnio do eksploatacji. Przy stosunku liczebności załogi do pasażerów rzędu 1:2, statki z serii reprezentowanej przez Viking Star plasują się w segmencie małych bardzo luksusowych wycieczkowców. Poza standardowymi udogodnieniami na statku znajdują się m.in. dwa baseny: główny pod przesuwną kopułą, którą będzie można nad nim zamykać w czasie złej pogody oraz nowatorski „infinity pool” – wystający poza nadbudowę na rufie, z przeszkloną ścianą. W trakcie tegorocznego sezonu do gdyńskiego portu zawita również siostrzana jednostka Viking Star – Viking Sea.
W porównaniu do zeszłorocznego sezonu, kiedy to statki pasażerskie różnych bander (m. in. włoskiej, maltańskiej i Wysp Bahama) zawijały do gdyńskiego portu 45 razy, tegoroczny sezon przyniesie zdecydowanie więcej wizyt pływających hoteli – będzie ich aż 56. Wzrośnie również średnia długość statków wycieczkowych do 237,78 m – to ponad 10 metrów więcej w porównaniu do zeszłorocznej średniej długości 226,15 m.
Najwięcej wizyt, bo aż 10, złoży przy Nabrzeżu Francuskim wspomniany już Viking Star oraz AIDAdiva –  w roku ubiegłym najczęstszy gość przy gdyńskich nabrzeżach. AIDAdiva zrewolucjonizowała cruising i jako pierwszy statek na swoim pokładzie nie ma teatru, czyli tej części rozrywki z którą kojarzone są w dużej mierze rejsy. Armator postanowił inaczej zagospodarować powierzchnię – w miejsce sceny stworzono  więcej pomieszczeń sportowo – rekreacyjnych.
Najdłuższym z wycieczkowców odwiedzających port będzie w tym roku znana już gdyńskim nabrzeżom MSC Poesia, która przybędzie do Gdyni tylko raz 25 sierpnia. Pływający pod panamską banderą wycieczkowiec ma 293,8 m długości. Statek, który wybudowano w 2008 r. w stoczni Aker Yards we Francji pomieścić może na swoim pokładzie 3000 pasażerów oraz 987 osób załogi. MSC Poesia została gustownie urządzona we włoskim stylu, projektanci wykorzystali do wystroju mosiądz i marmur. Wycieczkowiec przez kilka lat był wizytówką armatora do czasu, kiedy tę funkcję przejął  MSC Fantasia.
Dla kolekcjonerów zdjęć wycieczkowców gratką będą dwie wizyty statku Mein Schiff 5, który w swój pierwszy rejs wypłynie w lipcu br. Pierwsza wizyta tego drugiego co do długości statku (na równi z Mein Schiff 4) – 293,3 m awizowana jest na 8 lipca. W zeszłym roku jej siostrzana jednostka Mein Schiff 4 również po raz pierwszy zawinęła do naszego portu, zaledwie miesiąc po wypłynięciu w pierwszy rejs.
Zakończenie tegorocznego sezonu nastąpi 6 października o godz. 17:00 wraz z wypłynięciem włoskiego wycieczkowca „AIDAvita”.
Port Gdynia 026
Port Gdynia 041
Foto (ls)

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z 2023-03-23

1 EUR - 4,6817 1 USD - 4,3011
1 CHF - 4,6970 1 GBP - 5,2966

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Design: Studio AM | Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin