WARSZAWA: 14:25 | LONDYN 12:25 | NEW YORK 07:25 | TOKIO 21:25

Gospodarcza wizyta szefa resortu gospodarki morskiej w Chinach

Dodano: 14 gru 2016, 0:28

Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej przebywa z oficjalną wizytą w Chińskiej Republice Ludowej.
Główny cel wizyty to spotkanie z Li Xiaopeng, ministrem transportu oraz He Jianzhongiem, wiceministrem w tym resorcie.
Tematem poruszanych rozmów było utworzenie w Polsce sekretariatu 16+1 ds. morskich. Liderzy podpisali memorandum potwierdzające utworzenie Sekretariatu przy Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.
Przedmiotem dyskusji przedstawicieli obu krajów były także propozycje działań wynikające z podpisanej w Gdańsku umowy o współpraca między portami morskimi oraz wymiana doświadczeń w żegludze śródlądowej. Rozmawiano o planach rozwoju transportu śródlądowego i kolejowego pomiędzy Europą i Azją oraz roli jaką Chiny przewidują dla Polski w inicjatywie „Jeden Pas i Jeden Szlak”.
„Jeden Pas i Jeden Szlak” to projekt ogłoszony przez prezydenta Chin Xi Jinpinga w 2013 r. Zakłada m.in. rozwój euroazjatyckich korytarzy transportowych. Koncepcja jest bezpośrednim nawiązaniem do starożytnego Jedwabnego Szlaku.
W program wizyty wpisano też spotkania ze środowiskami biznesowymi, m.in. z CAMC (China CAMC Engineering Co., Ltd.) CAMC jest podmiotem powiązanym z SINOMACH (China National Machinery Industry Corporation). Korporacja ma bogate doświadczenie w dziedzinie międzynarodowego pełnienia funkcji inwestora. Globalna obecność firmy jest odczuwalna w Azji, Afryce, Ameryce i Europie Wschodniej.
Z kolei w spotkaniu w Ambasadzie RP uczestniczył m.in. Wang Jingchun, wiceprezes China Communications Construction Company Limited.
chiny_wizyta2
Biuro Prasowe MGMiŻŚ

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z 2024-02-23

1 EUR - 4,3326 1 USD - 4,0050
1 CHF - 4,5427 1 GBP - 5,0691

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Design: Studio AM | Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin