WARSZAWA: 18:08 | LONDYN 16:08 | NEW YORK 11:08 | TOKIO 01:08

Grupa MARS zgarnia kontrakty offshore!

Dodano: 07 sty 2016, 10:18

Końcówka roku 2015 była dla grupy MARS Shipyards & Offshore okresem bardzo obfitym w kontrakty z branży offshore. W ostatnich tygodniach spółki z grupy pozyskały zlecenia na realizację kilku istotnych projektów – zarówno w segmencie oil & gas, jak i wind power.
Spółki z grupy MARS Shipyards & Offshore są aktywne w różnych segmentach gospodarki morskiej – remontują statki i okręty równego typu, budują nowe jednostki. Po kilku miesiącach spowolnienia w segmencie offshore, kontraktujemy nowe zlecenia – mówi Piotr Słupski, Prezes Zarządu MS TFI.
Energomontaż-Północ Gdynia pozyskał zamówienia związane z dostarczeniem konstrukcji na pole wydobywcze Johan Sverdrup. Dla konsorcjum K2JV ANS (joint venture Kvaerner Stord i Kellog Brown & Root) wykonamy ponad 2 500 ton konstrukcji przeznaczonych na pole wydobywcze Johan Sverdrup, położone na Morzu Północnym. Kontrakt realizowany będzie w latach 2016-2017 – mówi Łukasz Warczyk, Wiceprezes Zarządu EPG.
Pomimo kryzysu na rynku offshore, wywołanego historycznie niskimi cenami ropy naftowej, portfel zamówień EPG jest coraz większy. Jeszcze w styczniu rozpocznie się realizacja kontraktu dla Bladt Industries. Dla tego klienta wykonamy moduł mieszkalny o masie 570 ton, który trafi do firmy Maersk Drilling. Ponadto w ostatnim czasie EPG nawiązał współpracę w firmą Palfinger Dreggen Poland. Na jej zlecenie w Gdyni powstaną cztery dźwigi statkowe – wylicza Łukasz Warczyk. Jednocześnie w EPG trwa realizacja zamówienia związanego z dostarczeniem modułu turbogeneratora na platformę Petrobaltic – cała konstrukcja złożona z 4 pokładów będzie ważyć ponad 170 ton.
Nowe kontrakty trafiły też na Pomorze Zachodnie. Morska Stocznia Remontowa Gryfia pozyskała właśnie zlecenia związane z budową trzech kontenerów offshore oraz wykonaniem konstrukcji typu Lower Jack, przeznaczonej na projekt „Race Bank Offshore Wind Farm – ROW01” – mówi Tomasz Reterski, Zastępca Dyrektora Handlowego ds. Offshore. Zlecenie to MSR Gryfia pozyskała od sąsiadującej fabryki BMO, co jest przykładem dobrej współpracy pomiędzy spółkami grupy. Z kolei kontenery offshore, które powstaną w stoczni MSR Gryfia, będą częścią projektu „Ormen Lange/ Nyhamna Extension Project”, a ich odbiorcami końcowymi – firmy ABB i SHELL.
Pełną parą pracuje też nowa fabryka BMO, która niedawno uzyskała pozwolenie na użytkowanie. W hali głównej już trwa produkcja platform pośrednich dla potentata energetycznego – koncernu Dong Energy, a przy nabrzeżu dobiega końca montaż największej w Europie suwnicy bramowej.
Mimo że w tym roku wyraźnie odczuwaliśmy skutki zablokowania części inwestycji w branży offshore, to przychody z tego segmentu stanowiły ponad 20% łącznych przychodów grupy. Biorąc pod uwagę skalę planowanych inwestycji w branży wiatrowej, z optymizmem oceniamy nasze szanse w tym segmencie rynku – podsumowuje Piotr Słupski.
REEL IMECA-0839-3

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z: data

1 EUR - 1 USD -
1 CHF - 1 GBP -

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin