WARSZAWA: 19:10 | LONDYN 17:10 | NEW YORK 12:10 | TOKIO 02:10

Internet na morzu

Dodano: 13 lut 2015, 8:42

Projekt szerokopasmowej sieci teleinformatycznej na Bałtyku dla zwiększenia bezpieczeństwa żeglugi poprzez rozwój usług e-nawigacji powstaje na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej przy współpracy z partnerami z innych jednostek naukowych i biznesowych. Ma on doprowadzić do opracowania ”nowatorskich sieci bezprzewodowych, pozwalających na realizację infrastruktury, umożliwiającej szybką transmisję danych pomiędzy statkami, statkami i centrami magazynowania oraz przetwarzania danych, a także statkami i publiczną siecią Internetu. Projekt zakłada podział całego obszaru działania systemu na strefy” – donosi serwis WNP. Dzięki nowej sieci statki będą mogły otrzymywać dane tak niezbędne do bezpiecznego żeglowania, jak zaktualizowane pomiary głębokości danego rejonu, mapy czy rozmieszczenie jednostek w porcie.
Dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni kpt. ż. w. Andrzej Królikowski wskazuje na jeszcze inne możliwości wykorzystania nowej sieci. W ramach monitoringu obszarów morskich Krajowy System Bezpieczeństwa Morskiego ma zainstalowany światłowód, który jest nośnikiem medialnym, zapewniającym wysoką jakość obrazu i przesyłu danych przez wszystkie urządzenia, służące do monitorowania. Urząd Morski zajmuje się także ochroną środowiska i tę sieć będzie można wykorzystać do obecnego systemu, monitorującego środowisko czy to z powietrza, czy z powierzchni morza, a więc do oprzyrządowania, w jakie są wyposażone np. pławy, które będą uzbrojone w dodatkowe transpondery do transmisji danych, dających ocenę np. stanu morza czy ocenę wszystkich sytuacji związanych ze zmianą pogody. Urząd będzie więc zainteresowany wykorzystaniem nowej sieci do wymiany informacji i wspomagania posiadanych już własnych systemów teleinformatycznych, znajdujących się na morzu – podkreślił dyrektor Królikowski.
Realizacja projektu rozpocznie się w kwietniu bieżacego roku i trwać będzie trzy lata. Projekt otrzymał ok. 4,4 mln zł dofinansowania z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, a w pracach nad nim Politechnikę Gdańską wspomagają: Instytut Łączności, Instytut Oceanologii PAN i Centrum Badawczo-Produkcyjne DGT- LAB SA oraz firma NavSim. (ls)

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z 2024-02-22

1 EUR - 4,3199 1 USD - 3,9804
1 CHF - 4,5379 1 GBP - 5,0454

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Design: Studio AM | Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin