Dodano: 16 sie 2016, 7:59
Tankowce „Atlantas” i „Calida” transportujące w sumie 2 mln baryłek irańskiej ropy naftowej dla LOTOSU dotarły do gdańskiego Naftoportu.
Z uwagi na głębokość Cieśnin Duńskich, ograniczającą maksymalne dopuszczalne zanurzenie tankowców do 15 metrów, „Atlantas” przed wejściem na Bałtyk musiał przeładować ok. 700 tys. baryłek ropy na „Calidy”. Operacja odbyła się 12 i 13 sierpnia.
Przypomnijmy, supertankowiec „Atlantas” wpłynął do Naftoportu na mocy porozumienia pomiędzy Grupą LOTOS S.A. oraz National Iranian Oil Company (NIOC). To efekt prac ukierunkowanych na zwiększenie poziomu dywersyfikacji źródeł pozyskania surowców strategicznych oraz wzmocnienie bezpieczeństwa Polski w sektorze energii.
– W ramach umowy LOTOS odebrał 2 mln baryłek ropy naftowej typu Iranian Light – wyjaśnia Robert Pietryszyn, prezes Grupy LOTOS S.A. – Tak duża, jednorazowa dostawa mogła być zrealizowana tylko z wykorzystaniem supertankowca typu VLCC (Very Large Crude Carrier). Tankowce tej klasy to jedne z największych na świecie jednostek przewożących ropę. Warto podkreślić, że „Atlantas” jest jednym z największych tankowców, jaki do tej pory zawinął do Naftoportu.
Ropa z obu tankowców zostanie przetransportowana rurociągami z Naftoportu do zbiorników LOTOSU i PERNU. Potem nastąpi jej przerób w gdańskiej rafinerii. Warto podkreślić, że surowiec z Iranu będzie przerabiany solo (w zwykłych warunkach miesza się różne gatunki ropy), aby zebrać szczegółowe dane, które posłużą dalszej analizie technologicznej i ekonomicznej.
„Atlantas” opuścił terminal załadunkowy Kharg Island w Iranie pod koniec czerwca br. Przepłynął 12 tysięcy mil morskich okrążając po drodze Afrykę (statki tej klasy po załadowaniu mają zbyt duże zanurzenie, by przepłynąć przez Kanał Sueski).
Podstawowe dane:
Tankowiec „Atlantas” ma 333 m długości – to ponad trzykrotnie więcej niż długość stadionu piłkarskiego. 60,5 m szerokości i 66 m wysokości oraz nośność 319 tys. DWT. Zbudowano go w 2010 roku w południowokoreańskiej stoczni Daewoo Shipbuilding and Marine Engineering (DSME).
Ładunek 2 mln baryłek ropy zapełniłyby 10,5 tys. autocystern, które utworzyłyby ok. 100 km sznur pojazdów.
Z 2 mln baryłek ropy LOTOS może wyprodukować 61,5 mln litrów benzyny i 116 mln litrów oleju napędowego.
Tymi ilościami można by jednorazowo zatankować do pełna 3,2 mln samochodów osobowych, czyli tyle ile aut zarejestrowanych jest w całym województwie mazowieckim.
„Atlantas”pokonał 12 tys. mil morskich (ponad 22 tys. km), tj. ponad połowę długości całego równika.
Atlantas jest jednym z największych tankowców jaki do tej pory zawinął do Naftoportu.
Źródło: Grupa Lotos