WARSZAWA: 17:58 | LONDYN 15:58 | NEW YORK 10:58 | TOKIO 00:58

Kanał Elbląski w nowej odsłonie

Dodano: 30 maj 2015, 1:48

Po trwającej ponad dwa lata rewitalizacji rusza na nowo żegluga po Kanale Elbląskim. Pierwszy od ponad 150 lat kompleksowy remont unikatowego szlaku wodnego, sfinansowano z funduszy Programu Innowacyjna Gospodarka (PO IG).
Kanał Elbląski to najdłuższy w Polsce kanał żeglowny i jedyna na świecie czynna dla turystów droga wodna, na której wykorzystuje się system przemieszczania statków za pomocą wózków poruszających się po pochylniach.
Realizowany przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku projekt pn. „Rewitalizacja Kanału Elbląskiego na odcinkach: Jezioro Drużno – Miłomłyn, Miłomłyn – Zalewo, Miłomłyn – Ostróda – Stare Jabłonki”, umożliwił odtworzenie wszystkich nadwyrężonych półtorawieczną eksploatacją budowli oraz mechanizmów obiektu. Dzięki 57 mln zł dofinansowania z PO IG wyremontowano pochylnie, przebudowano śluzy, wykonano oznakowanie nawigacyjne i informacyjne oraz zainstalowano sieci teletechniczne, umożliwiające monitoring trasy, sygnalizację i łączność radiową. Powstała także Izba Historyczna Kanału Elbląskiego, w której umieszczono ekspozycję przybliżającą turystom historię pochylni oraz mechanizm ich działania.
20150529KL1
20150529KL
Źródło:MIiR