WARSZAWA: 11:55 | LONDYN 09:55 | NEW YORK 04:55 | TOKIO 18:55

Kolejny rok wzrostów w zakresie przewozów promowych na Wyspy

Dodano: 13 lut 2017, 7:05

Komunikacja promowa z/do Wielkiej Brytanii cieszy się coraz większą popularnością. Z zaprezentowanych właśnie informacji wynika, że w ubiegłym roku z połączeń oferowanych w tym kierunku skorzystało o 200 tysięcy kierowców więcej niż rok wcześniej.
W ubiegłym roku wielu operatorów odnotowało spore wzrosty. Papierkiem lakmusowym tego zjawiska stanowi dodatkowe podsumowanie przygotowane właśnie przez Discover Ferries. Z przedstawionego raportu wynika, że w minionym roku z komunikacji promowej pomiędzy Wielką Brytanią a Europą kontynentalną oraz Irlandią skorzystało 8,8 miliona kierowców – to o 200 tysięcy więcej niż w 2015 r., gdy promy na tych trasach przewiozły 8,6 miliona pojazdów osobowych.
Wzrost odnotowany w minionym roku wyniósł 1,7 procent. Jak podkreślono, jest to już czwarty kolejny rok, w którym ma miejsce ten trend. W 2012 r. liczba przewiezionych pojazdów osobowych wynosiła 8,3 miliona. Od tamtej pory liczba ta zwiększyła się o 473 tysiące.
„8,8 miliona podróży samochodem odbywa się teraz promem wewnątrz Wielkiej Brytanii, a także na kontynent oraz do Irlandii” – wyjaśnia Bill Gibbons, dyrektor Discover Ferries. „W sumie to 38,6 miliona pasażerów, którzy podróżowali samochodami, autokarami oraz pieszo. Ciągły wzrost w zakresie liczby przewiezionych pojazdów osobowych to szczególnie dobre wiadomości dla sektora, bo widzimy, że coraz więcej ludzi dostrzega przewagę, jaką daje ‚przeskok’ swoim własnym samochodem i cieszenie się elastycznością oraz wolnością, które możliwe są dzięki przeprawie przez morze w porównaniu z presją podróżowania przez port lotniczy”.
Największe wzrosty udało się osiągnąć na trasach wewnątrz Wielkiej Brytanii, gdzie liczba pasażerów rok do roku wzrosła z 16 milionów do 16,7 miliona, a liczba przewiezionych pojazdów osobowych z 3,7 miliona do 3,9 miliona. Interesująco przedstawiają się również dane dotyczące połączeń pomiędzy Wielką Brytanią a Francją. Aż 14,6 miliona pasażerów wybrało tu prom, podczas gdy samolot wybrało 10,8 miliona osób.
Discover Ferries to organ branżowy, zrzeszający m.in. takich armatorów, jak: Brittany Ferries, Caledonian MacBrayne, Condor Ferries, DFDS, Irish Ferries, Isle of Man Steam Packet Company, P&O Ferries, Stena Line czy Wightlink.
080b4dffeeea98952b99d2915da0b69c_M
PromySkat