WARSZAWA: 17:15 | LONDYN 15:15 | NEW YORK 10:15 | TOKIO 00:15

Koniec sezonu morskich wycieczkowców w Szczecinie

Dodano: 08 paź 2015, 9:12

Tegoroczny sezon wycieczkowy w Szczecinie i Świnoujściu z pewnością nie należał do udanych. Z zapowiadanych dwóch pełnomorskich wycieczkowców do Szczecina zawitał tylko „Corinthian”, który przybył do Szczecina w lipcu w ramach podróży odbywającej się pod hasłem: „Treasures of Scandinavia and the Baltic Sea”. Podczas rejsu jednostka odwiedziła między innymi: Kopenhagę, Tallin, St. Petersburg, Helsinki i Sztokholm.
Ze względu na bardzo wymagających pasażerów, niewielkie wymiary (długość całkowita 88 metrów) i zaledwie 100 miejsc dla pasażerów, „Corinthian” określany bywa mianem „butikowego” wycieczkowca. Statek zbudowany został w 1990 roku dla amerykańskiego operatora Travel Dynamics International, w 2007 roku przeszedł gruntowną przebudowę.
Armatorowi norweskiego wycieczkowca „Nordstjernen” nie udało się sprzedać wystarczającej ilości biletów i dlatego zrezygnował z rejsów w mijającym sezonie.
Na rok przyszły awizowane są na razie trzy wycieczkowce: „Gann” i ‚Braemer”, które mają zawinąć do Szczecina oraz „Berlin” (ex. „Spirit of Adventure”), który spodziewany jest w Świnoujściu.
„Gann” to bardzo ciekawa jednostka, ponieważ jest to statek wycieczkowy, należący do prywatnej szkoły morskiej w Stavanger w Norwegii, na którym przyszli marynarze odbywają praktyki morskie.
„Braemer” gościł już w Szczecinie dwukrotnie, „Berlin” również odwiedził Szczecin, ale wówczas nazywał się „Spirit of Adventure”. Nowy właściciel- monachijska firma FTI Cruises, zmienił nazwę jednostki na „Berlin”.
Najwięcej, bo aż 12 pełnomorskich cruiserów, gościło w Szczecinie w roku 2010, w 2012 roku było to 6 jednostek, w 2008- 5 pełnomorskich cruiserów, w ubiegłym sezonie 3 statki, a w tegorocznym sezonie tylko jedna jednostka. Mamy nadzieję, że w przyszłości Szczecin na dobre zagości w rozkładach rejsów armatorów statków wycieczkowych.
P1010005
fot. Wojciech Sobecki