Dodano: 12 lis 2015, 22:58
W sobotę 14 listopada w Narodowym Centrum Żeglarstwa Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku Górkach Zachodnich opuszczona zostanie bandera na znak zakończenia tegorocznego sezonu żeglarskiego.
Wprawdzie specjalizacja żeglarska w gdańskiej uczelni istnieje od 40 lat, ale dopiero w 2005 roku zbudowano pierwsze obiekty dla ówczesnej bazy żeglarskiej AWFiS przekształconej następnie w Narodowe Centrum Żeglarstwa. W tym roku zakończono drugi etap rozwoju i modernizacji Centrum. Dzięki dofinansowaniu ze środków unijnych, generalnej przebudowie poddano przede wszystkim samą marinę. Obecnie jest w niej jeden pomost stały i trzy pływające, przy których może cumować ponad 100 jednostek, a pogłębienie basenu do 4,5 m pozwala na przyjmowanie także dużych jednostek. Marina wyposażona jest w nowoczesny system obsługi i zarządzania za pomocą kart chipowych, dzięki którym żeglarze mogą rejestrować się i rozliczać postoje. Obok znajdują się placówki: Straży Granicznej, umożliwiającej sprawną odprawę rejsów zagranicznych, a także Urzędu Morskiego i SAR-u.
Prócz mariny przebudowano też budynek główny z zapleczem socjalnym, w którym znajduje się m.in. nowoczesny kompleks odnowy biologicznej z sauną, gabinetami fizykoterapii i hydromasażu oraz salę gimnastyczną, sale wykładowe i seminaryjne i studio audiowizualne. Ponadto znajduje się gabinet nawigacyjno-meteorologiczny z wieżą obserwacyjną wyposażoną w nowoczesne urządzenia radarowe i radionawigacyjne.
Właśnie pomyślne zakończenie drugiego etapu rozwoju NCŻ, która „działa i funkcjonuje znakomicie, cieszy się popularnością” specjalista d.s. sportu Centrum Maciej Szafran uważa za największe osiągnięcie w kończącym się sezonie. Dzięki zdecydowanej poprawie całej infrastruktury możliwe było przeprowadzenie dwóch szkoleń we współpracy z Polskim Związkiem Żeglarskim oraz Międzynarodową Federacją Żeglarską (ISAF): International Race Management Seminar oraz International Judges Seminar. Zgromadziły one ponad 40 uczestników z niemal całego świata, począwszy od Europy, poprzez obie Ameryki po Azję i Oceanię. Szkolenia zostały przeprowadzone przez najlepszych specjalistów ISAF znanych z organizacji i sędziowania Pucharu Świata, Pucharu Ameryki oraz igrzysk olimpijskich.
W gdańskim NCŻ odbyły się ponadto szkolenia żeglarskie, motorowodne, akcje letnie w postaci półkolonii i obozów przeznaczone dla młodzieży w wieku szkolnym. To ona uczestniczyła w zorganizowanych w Centrum Mistrzostwach Polski Juniorów PZŻ oraz Mistrzostwach Polski w Klasach Olimpijskich. Ponadto zorganizowane zostały liczne regaty i zgrupowania z Polskim Związkiem Żeglarskim oraz sekcją żeglarską AZS AWFiS Gdańsk, a także szereg szkoleń i kursów dla trenerów i sędziów PZŻ.
Narodowe Centrum Żeglarstwa posiada szereg własnych łodzi szkoleniowych i jachtów regatowych na czele z flagowym s/y „Śniadeckim” długości 14 m znanym ze swej dzielności morskiej. Dzięki tym jednostkom w mijającym sezonie mogło zorganizować szereg rejsów rekreacyjno-szkoleniowych po wodach Bałtyku do portów krajowych oraz niemieckich, szwedzkich i innych krajów bałtyckich oraz po Morzu Północnym do Norwegii i Danii.
Maciej Szafran podkreśla też organizację w końcu września I MEMORIAŁU DRA KRZYSZTOFA ZAWALSKIEGO dla upamiętnienia nauczyciela akademickiego AWFiS, wychowawcy wielu żeglarzy-olimpijczyków oraz pomysłodawcy i pierwszego kierownika Narodowego Centrum Żeglarstwa w Górkach Zachodnich. Dzięki tej imprezie nastąpiła integracja środowiska żeglarskiego i motorowodnego, zorganizowano także VII Regaty Mediów o Puchar NCŻ oraz regaty w klasach: Optimist, L’equipe i Laser, a na zakończenie – koncert szant i paradę jachtów.