WARSZAWA: 08:03 | LONDYN 06:03 | NEW YORK 01:03 | TOKIO 15:03

Konsorcjum Okrętowe powstało w Szczecinie

Dodano: 12 kw. 2016, 17:56

Firmy działające na terenie Szczecińskiego Parku Przemysłowego (SPP) utworzyły grupę inicjatywną Szczecińskiego Konsorcjum Okrętowego. Celem konsorcjum jest konsolidacja firm funkcjonujących w branży okrętowej, aby w przyszłości w Szczecinie mogły być budowane pełnomorskie statki. Głównym organizatorem konsorcjum jest Szczeciński Park Przemysłowy.
Prezes SPP Andrzej Strzeboński wielokrotnie w swoich wypowiedziach podkreślał, że w Szczecinie istnieją warunki do budowy statków pełnomorskich. Na terenie Stoczni Szczecińskiej są dwie pochylnie w Ośrodku Kadłubowym „Wulkan” oraz pochylnia Odra Nowa. Zachowane zostały także ciągi technologiczne, jest wykwalifikowana kadra inżynieryjno-techniczna- to wszystko sprawia, że Szczecin znów może powrócić do grona producentów statków.
O możliwości wznowienia produkcji stoczniowej mówił podczas niedawnej wizyty w Szczecinie prezentując tzw. ustawę stoczniową wiceminister w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Paweł Brzezicki.
– Tworzymy ustawę, która zakreśla ramy prawne, pozwalające na zwiększenie konkurencyjności polskiego przemysłu okrętowego – powiedział podczas wizyty w Szczecinie 7 kwietnia wiceminister Brzezicki.
Według przewidywań, pierwszy statek mógłby powstać w Szczecinie na przełomie 2018/2019 roku.
Inicjatorzy konsorcjum czekają do 30 kwietnia na akces firm, które chciałyby przystąpić do Szczecińskiego Konsorcjum Okrętowego.
DSC06765-300x200
Fot. Wojciech Sobecki