WARSZAWA: 03:20 | LONDYN 01:20 | NEW YORK 20:20 | TOKIO 10:20

Kresowe wakacje z rejsem do Ystad

Dodano: 07 lip 2018, 16:34

Polska Żegluga Morska ufundowała rejs promem „Polonia” na trasie Świnoujście – Ystad – Świnoujście grupie młodych Polaków z Wileńszczyzny. Uczestnicy „Kresowych wakacji”, to 22 uczniów szkoły podstawowej w Rakańcach oraz szkoły specjalnej w Solecznikach, wraz z czterema opiekunkami, przyjechało na zaproszenie Fundacji Polskich Wartości.
„Kresowe wakacje” są częścią akcji „Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach”. Fundacja Polskich Wartości z Przecławia, razem z Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, od lat organizuje świąteczną pomoc dla Polaków mieszkających na Wileńszczyźnie. Po raz trzeci natomiast zorganizowała letni wypoczynek dla dzieci w wieku od 9 do 17 lat.
Przygotowano dużo atrakcji, jednak największe wrażenie na uczestnikach zrobił tzw. rejs okrężny promem „Polonia” ze Świnoujścia do Ystad.
– To była dla nas wielka niespodzianka, bo na początku nie wiedzieliśmy, że popłyniemy promem do Szwecji – cieszyła się 14-letnia Greta. – Najbardziej go zapamiętamy. – dodała.
3 lipca przez zaokrętowaniem na pokładzie promu, odwiedziła szczecińską siedzibę PŻM. W gabinecie zarządcy komisarycznego przedsiębiorstwa Pawła Brzezickiego każde z dzieci otrzymało „Dyplom morskiej przygody” i zostało pasowane na „marynarza” na czas rejsu „Polonią”.
– Chcieliśmy, aby polskie dzieci z Litwy przeżyły coś niezwykłego, w związku z tym ufundowaliśmy im wycieczkę do Ystad – powiedział Krzysztof Gogol, rzecznik prasowy PŻM.
Przedstawiciele załogi promu oprowadzili grupę po jednostce. Wszyscy mieli okazję wejść na mostek kapitański oraz zobaczyć, co kryje maszynownia statku. W sali konferencyjnej przygotowano dla dzieci szereg zabaw.
Wieczorem, po przypłynięciu promu do Ystad, gości z Litwy zaproszono na spacer po szwedzkim miasteczku. Na koniec rejsu dzieci dostały pamiątkowe dyplomy i okolicznościowe prezenty od armatora.
Wśród sponsorów „Kresowych wakacji” są: Energa SA oraz Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście, a także Fundacja PZU, Netto, Szczecińska Energetyka Cieplna, Miasto Szczecin i PŻM. Patronat honorowy nad inicjatywą objęli: wojewoda zachodniopomorski, zachodniopomorski kurator oświaty i wójt gminy Kołbaskowo.

MGMiŻŚ

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z: data

1 EUR - 1 USD -
1 CHF - 1 GBP -

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin