WARSZAWA: 00:05 | LONDYN 22:05 | NEW YORK 17:05 | TOKIO 07:05

Kto łamie przepisy w strefach ECA?

Dodano: 22 paź 2015, 7:58

Dane Duńskiej Agencji Ochrony Środowiska pokazują, że duńskie władze wykryły naruszenia przestrzegania zawartości siarki w paliwach stosowanych na Morzu Północnym i Morzu Bałtyckim, w tym roku w przypadku pięciu statków.
Pięć statków, które przekroczyło górną granicę 0,1% zawartości siarki w strefie ECA a dokładnie na obszarze Morza Bałtyckiego i Morza Północnego pływało pod banderą Cypru, Norwegii, Holandii i Grecji.
Dwie z pięciu próbek, w których wykryto naruszenie pochodziło ze statków cypryjskich. W jednym z tych przypadków Duńska Agencja Ochrony Środowiska zgłosiła naruszenie policji w Kopenhadze. Sprawa ma posłużyć jako torująca drogę w przypadku czterech pozostałych naruszeń.
Dokumenty Duńskiej Agencji Ochrony Środowiska nie precyzują, kiedy pobrano próbki oraz do jakich armatorów należały statki ze względu na trwające śledztwo w tej sprawie.
Duński Urząd Morski przeprowadził badania przy współpracy z Agencją Ochrony Środowiska oraz Prokuraturą Generalną. W sumie pobrano 130 próbek, z czego pięć okazało się przekraczać dopuszczalny poziom zawartości siarki.
Duńska Agencja Ochrony Środowiska wykryła przewoźników łamiących przepisy za pomocą snifferów (mechanicznych wykrywaczy).
Sniffery, mierzące zawartość siarki w powietrzu, zostały zainstalowane na moście Storebelt oraz na pokładzie samolotu, dzięki czemu Agencja była w stanie bezbłędnie zidentyfikować statki emitujące zbyt dużo siarki.
Naruszenie łamania przepisów musi być jednak udokumentowane, dlatego też pobieranie próbek paliwa ze statków jest niezbędne. Próbki stanowią dokumentacje prawną, na podstawie której agencja może później przyznać grzywnę.
Policja nadal bada sprawę cypryjskiego armatora, co oznacza, że póki co na terenie Danii na podstawie pobranych próbek paliwa nikt nie został ostatecznie skazany za łamanie przepisów.
7c68249a_5319367163_69f7abe3e7_z
Źródło:Promy24.com