WARSZAWA: 18:59 | LONDYN 16:59 | NEW YORK 11:59 | TOKIO 01:59

Kultura w gdyńskim porcie

Dodano: 14 maj 2015, 9:13

Kolorowy plakat zachęca do przyjścia na koncert Męskiego Chóru Szantowego „Zawisza Czarny” z Gdyni – jedynego w Polsce chóru, wykonującego oryginalne szanty i pieśni morza. Koncert odbędzie się 23 maja w Sali Koncertowej Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A., a oprócz uczty duchowej dla amatorów szant, organizatorzy zapowiadają wodowanie pierwszej płyty chóru oraz zbiórkę funduszy na udział zespołu w festiwalach szantowych w Szkocji i Holandii. Okazuje się, że podobne imprezy w sali gdyńskiego portu odbywają się prawie co tydzień…
Jerzy Wieliński, kierownik Działu administracyjnego ZMPG S.A. wyjaśnia, że przed laty, kiedy jeszcze kierował całym portem, do Zarządu przychodziło wielu organizatorów różnych imprez, szukających wsparcia finansowego. Szefowie portu chętnie udzielali takiej pomocy na każde takie przedsięwzięcie związane z kulturą czy sportem, ale z wyjątkiem imprez o charakterze politycznym czy religijnym. Wobec ogromu takich próśb, owo wsparcie nie było zbyt wysokie, a w każdym razie nie takie, na jakie liczyli autorzy aplikacji, tym bardziej że port także ma pewne ograniczenia na marketing i reklamę.
Dlatego powstała idea, by dużą salę, w której kiedyś mieściła się stołówka i hala gimnastyczna, przekształcić na salę koncertową. Obecnie więc każda z instytucji czy organizacji, przygotowujących jakieś imprezy, zwłaszcza dla dzieci i poszukujących sponsorów, zamiast skromnego wsparcia finansowego otrzymują od portu propozycję wynajęcia sali na dane przedsięwzięcie po symbolicznych kosztach własnych.
– Szczególnie wiele organizujemy dla dzieci – mówi J. Wieliński. – Założyliśmy Małą Gdyńską Filharmonię, która raz w miesiącu (bo na razie na tyle nas stać) w niedziele w samo południe organizowane są tematyczne wydarzenia artystyczne i już na trzy miesiące naprzód mamy ustalony program tych imprez. Przychodzą na nie zarówno rodzice z dziećmi w wózkach, jak też i dziadkowie z wnukami, pokazując, że interesującą alternatywą dla niedzielnych wypraw do galerii handlowej, może być właśnie muzyczne spotkanie. Na każde z nich przychodzi 300-350 osób, choć nasza sala mieści 480 widzów. Niedawno gościliśmy Majkę Jeżowską z pięknym program muzycznym dla dzieci, w styczniu mieliśmy imprezę, na której prezentowaliśmy dzieciom tańce karnawałowe, w kwietniu – kwintet dęty starał się zainteresować młodych widzów muzyką na te i instrumenty, a w maju przewidujemy muzykę z filmów Disneya. Natomiast na jesieni planujemy dla młodzieży cykl koncertów organizowany wspólnie z fundacją prowadzoną przez panią Barbarę Żurowską -Sutt wieloletnią animatorką kultury i propagatorkę muzyki klasycznej.
Mamy też interesujące programy dla dorosłych organizowane wspólnie z profesjonalnymi instytucjami. Ostatnio z zabawną komedią wystąpili znani aktorzy scen warszawskich, gościliśmy Aloszę Awdiejewa, Zenona Laskowika, Artura Andrusa i właściwie wszystkie kabarety, grające na polskich scenach. Natomiast jeden z najbliższych koncertów poświęcony będzie twórczości Mieczysława Fogga.
Szanty_plakat