WARSZAWA: 19:09 | LONDYN 17:09 | NEW YORK 12:09 | TOKIO 02:09

Laureaci Międzynarodowych Nagród Żeglarskich

Dodano: 25 mar 2018, 21:35

Podczas Gali Żeglarskiej, po raz drugi zostały przyznane Międzynarodowe Nagrody Żeglarskie Szczecina. Nagrodę główną im. kpt. Ludomira Mączki – za wierność idei swobodnego żeglowania otrzymał Henryk Widera.
Nagrody zostały wręczone w dziewięciu kategoriach. Prezydent Miasta w porozumieniu z kapitułą nagród wybrał laureatów spośród 25 nominowanych.
– Nagrody Żeglarskie Szczecina i gala to wydarzenie, które wpisuje się w morskość naszego miasta. Sam fakt integracji środowiska, możliwość bycia ze sobą i dzielenia się z innymi miłymi chwilami jest doskonałym powodem, żeby świętować. – mówił podczas sobotniej gali Zastępca Prezydenta Daniel Wacinkiewicz. – Myślę, że powinniśmy dla budowania kultury morskiej kłaść nacisk właśnie na tego typu przedsięwzięcia. One pokazują, jak istotnym elementem naszego miasta są ludzie tworzący kulturę morską.

Laureaci Międzynarodowych Nagród Żeglarskich Szczecina 2017:

1.Nagroda im. kpt. Ludomira Mączki
Laureat: Henryk Widera
Za wierność idei swobodnego żeglowania i żeglowanie za horyzont, ku słońcu.

2.Rejs Roku – Nagroda im. Wyszaka
Laureat: Kapitan Włodzimierz Byliński
Za rejs ze Szczecina do Grecji po spełnienie swoich marzeń.

3.Żeglarz Roku
Laureat: Adam Lisiecki
Żeglarzowi, który żegluje przez ponad pół wieku, zdobywając laury regatowych zwycięstw.

4.Regatowiec Roku – Nagroda im. kpt. Kazimierza Kuby Jaworskiego
Laureatki: Agnieszka Skrzypulec i Irmina Mrózek-Gliszczyńska
Zdobywczyniom złotego medalu Mistrzostw Świata w Salonikach w klasie 470.

5.Popularyzator Żeglarstwa – Nagroda im. kpt. Kazimierza Haski
Laureat: Wiesław Seidler
Za pasję w popularyzacji żeglarstwa w Szczecinie i regionie zachodniopomorskim.

6.Nagroda kota Umbriagi
Laureat: Przedszkole Publiczne nr 65
Za krzewienie żeglarstwa i spraw morza wśród najmłodszych szczecinian oraz wskazywanie im drogi ku morzu.

7.Nagroda Kulturalna Żeglarskiego Szczecina
Laureat: Piotr Owczarski
Za trud włożony w przygotowanie i wydanie Leksykonu żeglarstwa i sportów wodnych Pomorza Zachodniego i uratowanie od niepamięci dorobku regionalnych żeglarzy, wioślarzy i kajakarzy.

8.Wydarzenie Żeglarskie
Laureat: Miasto Szczecin
Za organizację finału regat The Tall Ships Races 2017, największej imprezy żeglarskiej na Pomorzu Zachodnim i w Polsce.

9.Żeglarska Nagroda Specjalna
Laureatka: Izabela Jarząbek
Za bezinteresowną pomoc udzieloną rozbitkowi wyrzuconemu przez morze na brzeg i za serce okazane temu żeglarzowi.

Laureaci nagród otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz okolicznościowe statuetki. Prócz tego laureat nagrody im. kpt.Ludomira Mączki otrzymał czek na 10.000 zł, „atrybuty” Ludomira Mączki (butelkę chilijskiego czerwonego wina, czosnek i yerba mate), a jego nazwisko znajdzie się w szczecińskiej Alei Żeglarzy na nadodrzańskich bulwarach.
– Jestem wdzięczny za wyróżnienie, ale przede wszystkim chciałem podziękować kapitule nagród za zaproszenie i uhonorowanie mojego opiekuna podczas trudnych i dramatycznych dni, gdy mój jacht zatonął, pani Izabeli Jarząbek. – mówił podczas gali Henryk Widera, laureat nagrody im. kpt. Ludomira Mączki. – Pomimo wieku, wielu lat, które mam, tego starego wilka wciąż ciągnie do morza…
Spotkanie w Starej Rzeźni było okazją do integracji środowiska żeglarskiego. Wśród przybyłych gości znaleźli się żeglarze, członkowie klubów, osoby związane z branżą morską, przedstawiciele przedsiębiorstw prywatnych i publicznych, samorządowcy. Po części oficjalnej wydarzenia i wręczeniu wyróżnień przyszedł czas na występ chóru Akademii Morskiej i zespołu IGA’cki Band. Podczas gali otwarta została także wystawa fotograficzna The Tall Ships Races autorstwa członków i sympatyków Szczecińskiego Towarzystwa Fotograficznego. Spotkanie zakończyła krótka prezentacja nt. ubiegłorocznego zlotu żaglowców i projekcja filmu TeamBAKISTA.
Organizatorami wydarzenia byli Urząd Miasta Szczecin, Szczecińska Agencja Artystyczna i Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia.