WARSZAWA: 22:22 | LONDYN 20:22 | NEW YORK 15:22 | TOKIO 05:22

Małe i średnie firmy z branży stoczniowej będą mogły aplikować o środki finansowe

Dodano: 07 Lip 2018, 12:17

Już za niespełna miesiąc firmy z branży stoczniowej będą mogły aplikować o środki na wsparcie i wdrażanie innowacji.
Od 1 sierpnia do 27 września br. zachodniopomorscy przedsiębiorcy będą mogli aplikować o uruchomione przez Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego 40 mln zł. Konkurs w ramach działania 1.5 jest dedykowany mikro, małym i średnim przedsiębiorstwom. Firmy będą mogły aplikować o dofinansowanie projektów zakładających rozwój innowacyjności i konkurencyjności przemysłu stoczniowego.
Planowane przedsięwzięcia powinny wpisywać się w obszar takich inteligentnych specjalizacji regionu jak wielkogabarytowe konstrukcje wodne i lądowe, zaawansowane wyroby metalowe, produkty drzewno – meblarskie, produkty inżynierii chemicznej i materiałowej, multimodalny transport i logistyka, produkty oparte na technologiach informacyjnych. Przedmiotem projektu musi być inwestycja w zakresie przemysłu stoczniowego (w szczególności w zakresie budownictwa okrętowego). O wsparcie mogą się starać także firmy z branż bezpośrednio związanych ze specjalizacjami.
Zgłaszane projekty mogą obejmować inwestycje w grunty, budynki, budowle, nowoczesne maszyny i urządzenia, linie produkcyjne, wartości niematerialne i prawne czy wdrażanie nowych rozwiązań technologicznych. Realizowane działania powinny skutkować budową lub rozbudową przedsiębiorstwa, stworzeniem nowego lub ulepszonego produktu, zwiększeniem efektywności i zmiany procesu produkcyjnego. Dofinansowaniu będą podlegały przedsięwzięcia realizowane na rzecz budowy statków, konstrukcji pływających, łodzi, konstrukcji offshore lub ich naprawy, konserwacji, przebudowy, a także produkcji i dostarczania wyposażenia i części statków, konstrukcji pływających, łodzi, konstrukcji offshore (np. kotwic, śrub napędowych, silników, instrumentów i przyrządów pomiarowych, kontrolnych i nawigacyjnych, instalacji, oświetlenia). Maksymalny poziom dofinansowania projektu wyniesie 55% wydatków kwalifikowanych w przypadku mikro i małych przedsiębiorstw, a 45% w przypadku średnich przedsiębiorstw. Wysokość wsparcia może wynieść od 300 tys. do 4 mln zł. Rozstrzygnięcie konkursu zaplanowano na luty przyszłego roku.
– Ten konkurs z pewnością przyczyni się do rozwoju branży i podniesienia konkurencyjności naszych firm. – powiedział marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.
Konkurs, to efekt decyzji Komisji Europejskiej z 15 stycznia 2018 r. o zatwierdzeniu programu regionalnej pomocy inwestycyjnej dla małych i średnich przedsiębiorstw w sektorze stoczniowym w województwach zachodniopomorskim oraz pomorskim. Łączne wsparcie wyniesie około 79 mln złotych (około 18 mln euro) i będzie pochodziło z RPO 2014-2020 Województwa Zachodniopomorskiego – 60 mln zł i Pomorskiego – 19 mln zł.

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z 2021-02-24

1 EUR - 4,5176 1 USD - 3,7145
1 CHF - 4,0959 1 GBP - 5,2607

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Design: Studio AM | Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin