WARSZAWA: 02:14 | LONDYN 00:14 | NEW YORK 19:14 | TOKIO 09:14

Mobilna komora hiperbaryczna na pokładzie ORP „Lech”

Dodano: 11 maj 2016, 8:51

We wtorek 10 maja, w Porcie Wojennym Gdynia, odbył się treningowy załadunek mobilnej komory hiperbarycznej na okręt ratowniczy ORP „Lech”. Szkolenie ma na celu poprawę bezpieczeństwa marynarzy z okrętów podwodnych w sytuacjach awaryjnych.
Trening załadunku mobilnej komory hiperbarycznej na okręt ratowniczy ORP „Lech”, to zupełnie innowacyjny element szkolenia. Zamontowanie tego typu zestawu leczniczego na pokładzie okrętu ma na celu skrócenie czasu udzielenia niezbędnej pomocy osobom poszkodowanym wymagającym natychmiastowej dekompresji. W takiej sytuacji każda sekunda jest ważna i może decydować o zdrowiu i życiu ewakuowanego członka załogi. Jest to szczególnie istotne w sytuacjach nadzwyczajnych. Do takich należy na przykład pomoc marynarzom z uszkodzonego okrętu podwodnego, który osiadł na dnie i nie może się wynurzyć. Kiedy wszystkie sposoby opuszczenia okrętu podwodnego, tak zwaną „suchą stopą” zawiodą, pozostaje ewakuacja bezpośrednia, czyli jak najszybsze wynurzenie się na powierzchnię. Wówczas natychmiastowa dekompresja jest niezbędna.
Załadunek na okręt ratowniczy ORP „Lech” komory hiperbarycznej to zadanie bardzo trudne. Wymaga prawidłowego skoordynowania działań załogi oraz obsługi dźwigowej. Dodatkowo, należy ją prawidłowo zasztormować, co na pokładzie o obłym kształcie jest niezwykle trudne. Jeśli jednak obecność mobilnej komory hiperbarycznej na okręcie ma uratować życie choćby jednego marynarza, wszystkie te starania są warte przetrenowania.
3799
3809
3 Flotylla Okrętów

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z 2024-02-22

1 EUR - 4,3199 1 USD - 3,9804
1 CHF - 4,5379 1 GBP - 5,0454

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Design: Studio AM | Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin