WARSZAWA: 12:03 | LONDYN 10:03 | NEW YORK 05:03 | TOKIO 19:03

Na dnie Zatoki Fińskiej znaleziono 365- letni wrak żaglowca

Dodano: 03 sie 2021, 9:58

Na dnie Zatoki Fińskiej pomiędzy fińskim Hanko, a estońską wyspą Hiuma na głębokości około 85 metrów odnaleziono wrak niderlandzkiego żaglowca, zbudowanego w 1636 roku tzw. fluity.
Ponieważ kadłub jednostki zachował się w dobrym stanie, udało się odczytać rok budowy. Fluita to typ handlowego statku żaglowego powstały w XVII w w Holandii, a w późniejszym okresie popularny także w innych krajach. Fluita miała zaokrągloną rufę, nadbudówki były niższe, niż na galeonach, burty zwężały się w przekroju poprzecznym ku górze, co dawało gruszkowaty kształt kadłuba. Czasami Fluity były uzbrajane i używane jako okręty wojenne, choć nie nadawały się najlepiej do tej roli.
W okresie wojny ze Szwecją Polska dysponowała flutami wojennymi były to: „Czarny Kruk”, „Feniks”, „Płomień”, „Biały Lew”. W tym samym czasie, co odkryty wrak żaglowca, w roku 1628 zbudowano słynny szwedzki okręt wojenny Vasa.
Na rufie wraku żaglowca odkrytego w Zatoce Fińskiej zachowało się zdobienie przedstawiające łabędzia, nie ma jednak masztów. Wrak zachował się w niezłym stanie ze względu na niewielkie zasolenie Bałtyku. W morzach bardziej słonych drewno starzeje się znacznie szybciej, a dzieła zniszczenia dopełniają morskie skorupiaki.
Na dnie Zatoki Fińskiej spoczywa wiele historycznych wraków. W pobliżu południowych wybrzeży Finlandii, w sąsiedztwie półwyspu Porkkala, znajduje się podwodny skansen, nazywany „Parkiem Wraków”. Miejsce to przyciąga hobbystów i miłośników nurkowania z całego świata.

Model fluty, fot. Wikipedia

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z: data

1 EUR - 1 USD -
1 CHF - 1 GBP -

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin