WARSZAWA: 00:53 | LONDYN 22:53 | NEW YORK 17:53 | TOKIO 07:53

Norweski przewoźnik podpisał umowę na dwa nowe statki

Dodano: 11 lip 2016, 9:03

Firma Hurtigruten podpisała umowę na budowę nowych jednostek. Jak poinformowali przedstawiciele przedsiębiorstwa, to najwyższy kontrakt w historii firmy.
Umowa, która została zawarta ze stocznią Kleven, dotyczy budowy dwóch statków. Nie można wykluczyć, że zostanie ona rozwinięta o kolejne dwie jednostki. Operator zawarł bowiem w dokumencie opcję, która umożliwia mu rozszerzenie zamówienia o kolejne dwa statki.
„To inwestycja warta kilka miliardów, ale w tym wszystkim chodzi o coś więcej niż o nowe jednostki. Dla Hurtigruten to także kwestia olbrzymiego potencjału tkwiącego w turystyce, jednej z tych gałęzi przemysłu, która notuje największy wzrost” – powiedział Daniel Skjeldam z Hurtigruten. „Te statki pokażą również, że Norwegia jest jednym z czołowych krajów, jeśli chodzi o przemysł stoczniowy”.
Podpisany kontakt jest również jednym z największych w historii zakładów Kleven. Jak wyjaśnili przedstawiciele stoczni, to spore wyzwanie, które oznacza wprowadzenie zmian w funkcjonowaniu stoczni. Wiąże się również ze zwiększeniem zatrudnienia.
Nowe statki będą służyły przede wszystkim obsłudze turystyki ekspedycyjnej, która znajduje się w ofercie armatora. Każdy z nich będzie miał 140 metrów długości i będzie zabierał na pokład 530 pasażerów. Pierwsza z jednostek trafi w ręce operatora w lipcu 2018 r., a kolejna w lipcu 2019 r.
Hurtigruten to firma promowa, której korzenie sięgają 1893 r. Wtedy w pierwszy rejs wzdłuż wybrzeża Norwegii ruszył statek Vesteraalen, który popłynął z Trondheim do Hammerfest. Firma przeszła niedawno proces restrukturyzacji i wychodzi na prostą. Przedstawiciele przedsiębiorstwa dodają, że chcą wykorzystać wielki potencjał, który wciąż drzemie w norweskiej turystyce. Oprócz budowy nowych statków, Hurtigruten zamierza modernizować eksploatowaną już flotę.
73cfa97422fce7916e3facf08ef108b3_M
PromySkat

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z 2024-02-28

1 EUR - 4,3116 1 USD - 3,9922
1 CHF - 4,5292 1 GBP - 5,0404

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Design: Studio AM | Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin