WARSZAWA: 02:27 | LONDYN 00:27 | NEW YORK 19:27 | TOKIO 09:27

Nowa siedziba Wydziału Mechanicznego Akademii Morskiej w Szczecinie (zdjęcia)

Dodano: 22 lis 2019, 21:24

22 listopada uroczyście otwarto nową siedzibę Wydziału Mechanicznego Akademii Morskiej w Szczecinie. Wcześniej przez wiele lat budynek przy ulicy Willowej 2 należał do Zespołu Szkół Budowy Okrętów. W 2013 roku budynek został przekazany Akademii Morskiej i rozpoczęły się prace remontowe. Już w roku 2015 na Willową przeniesiono część jednostek i laboratoriów, a także otwarto ultranowoczesne Centrum Badania Paliw, Cieczy Roboczych i Ochrony Środowiska. W 2017 roku zmodernizowano budynek dawnej kuźni. Wartość prac zrealizowanych w ramach całej, pięcioletniej inwestycji, wyniosła około 19,3 mln zł.
Otwierając nowa siedzibę symboliczną biało-czerwoną wstęgę przecięli: minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk, rektor Akademii Morskiej w Szczecinie prof. Wojciech Ślączka, członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Stanisław Wziątek oraz Piotr Krzystek – prezydent Szczecina.
– Po pięciu latach od przejęcia działki nasz plan ostatecznie się dokonuje i przenosimy pod adres na Willowej cały Wydział Mechaniczny Akademii Morskiej w Szczecinie – powiedział rektor AM w Szczecinie prof. Wojciech Ślączka.
– To chyba jeden z najważniejszych dni dla uczelni. Pamiętam, że kilka lat temu, kiedy rektor oprowadzał mnie po budynku, w którym dzisiaj się znajdujemy, a właściwie po jego ruinach i opowiadał, co tutaj będzie, trzeba było sporej wyobraźni, aby to zobaczyć. Dziś widać, że wizja została zrealizowana i za to wszystkim, którzy w tym projekcie uczestniczyli, serdecznie dziękuję – mówił minister Marek Gróbarczyk.
Minister zaakceptował przyznanie uczelni kwoty 15 mln zł na dalsze działania inwestycyjne.
– To mniej więcej tyle, ile potrzeba na zakończenie tego kampusu. Mamy plan działań do 2024 roku i na pewno go zrealizujemy – powiedział rektor Ślączka.
– Cieszymy się, że Miasto Szczecin mogło mieć udział w powstaniu tego obiektu. Ministerstwo zabezpieczyło środki finansowe, my przekazaliśmy budynek i całość udało się zrealizować. Budynek zyskał dziś nowy blask i myślę, że tutaj, w bliskości stoczni, w tym otoczeniu będzie się sprawdzał i będzie dobrym miejscem do kształcenia kadr, które są potrzebne gospodarce morskiej – powiedział prezydent Szczecina, Piotr Krzystek.
Uroczystość zakończyło wręczenie insygniów dziekanom dwóch nowych wydziałów Akademii Morskiej – Informatyki i Mechatroniki. Na Wydziale Mechanicznym studiuje obecnie pół tysiąca studentów.

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z: data

1 EUR - 1 USD -
1 CHF - 1 GBP -

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin