WARSZAWA: 22:03 | LONDYN 20:03 | NEW YORK 15:03 | TOKIO 05:03

Nowe stanowisko promowe na terminalu promowym w Świnoujściu- oficjalnie otwarte (galeria zdjęć)

Dodano: 28 paź 2015, 17:43

28 października oficjalnie otwarto nowe stanowisko promowe na terminalu promowym w Świnoujściu.
Teraz do Świnoujścia będą mogły zawijać promy o maksymalnej długości 220 m oraz największe pełnomorskie statki wycieczkowe, jakie mogą wejść na Bałtyk.
Długość nowego stanowiska promowego przekracza 246 metrów. Dopuszczalna głębokość nabrzeża wynosi 13 m, głębokość techniczna 12 m. jest to najdłuższe i najnowocześniejsze nabrzeże na terminalu promowym w Świnoujściu.
– Kilka lat temu próbowaliśmy odpowiedzieć sobie na pytanie: co zrobić, żeby do Świnoujścia mogły zawijać większe promy? Dzisiejsza uroczystość otwarcia nowego stanowiska promowego jest odpowiedzią na pytanie, które wówczas sobie postawiliśmy. Wierzę, że jednostek korzystających z świnoujskiego terminalu będzie coraz więcej i że będą to jednostki naszych krajowych armatorów – powiedział prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz.
– Dzisiejszy dzień jest bardzo ważny dla portu, ponieważ baza promowa stanowi bardzo ważną część naszej działalności. Z roku na rok obserwujemy zwiększający się ruch towarowy i osobowy i bardzo się cieszymy, że terminal się rozwija. To miejsce jest ważne nie tylko dla portu i dla regionu, ale dla całej gospodarki, bo stąd prowadzą ważne szlaki z Polski do Skandynawii – powiedział prezes Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A., Zbigniew Miklewicz.
Roczne obroty terminalu w Świnoujściu osiągają poziom ponad 6 mln ton ładunków. Codziennie na świnoujskim terminalu promowym realizowanych jest kilkanaście odejść promów do Skandynawii.
Wartość całego zadania to 112,2 mln złotych, kwota dofinansowania ze środków Unii Europejskiej to blisko 54,7 mln złotych.
Warto zauważyć, że w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej ZMPSiŚ będzie ubiegał się o dofinansowanie inwestycji związanej z modernizacją stanowisk promowych nr 5 i 6, tak, aby powstało nabrzeże o długości ponad 300 metrów, co pozwoli na obsługę największych promów pływających po Bałtyku o długości 260 metrów.
Tekst i fot. Wojciech Sobecki

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z: data

1 EUR - 1 USD -
1 CHF - 1 GBP -

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin