WARSZAWA: 03:32 | LONDYN 01:32 | NEW YORK 20:32 | TOKIO 10:32

Nowy dok pływający w Szczecinie

Dodano: 09 cze 2023, 10:47

W Szczecinie pojawił się nowy dok pływający. Dok NMG 1 ma 128 metrów długości, 30,5 m szerokości i nośność 5000 ton, jego zanurzenie konstrukcyjne wynosi 10 metrów. Inwestorem nowego doku jest należąca do Net Marine Group spółka Astillero. (Dla porównania: największy dok pływający w MSR „Gryfia” ma 190 m długości i 15 tys. ton nośności).
W połowie 2020 roku wartość projektu szacowano na 45,2 mln zł, przy czym dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej określano na 23,2 mln zł. Od tamtej pory sytuacja prawdopodobnie się zmieniła, ze względu chociażby na znaczne zawirowania cenowe na rynku stali, ale szczegółów finansowych dotyczących nowego doku Net Marine nie ujawnia. Dofinansowanie zostało przyznane ze względu na innowacyjne rozwiązania, które pozwoliły na znaczne zmniejszenie masy doku w stosunku do innych tego typu konstrukcji o podobnej wielkości.
Cała konstrukcja doku powstała na lądzie, na terenie stoczni „Pomerania”, której właścicielem od 2018 roku jest grupa Net Marine. Dok zwodowano przy użyciu pontonu.
Częścią inwestycji jest głębia dokowa na rzece Parnicy. Głębia znajduje się około 30 m od nabrzeża stoczni „Pomerania”.
Obecnie trwają prace związane z zapewnieniem mobilności doku, czyli jego samodzielnego przemieszczania się na głębię dokową bez pomocy holowników. Po zakończeniu tego etapu konstrukcja będzie gotowa do użytkowania.
Jeśli wszystko przebiegać będzie zgodnie z harmonogramem, pierwsze jednostki będą mogły być remontowane w nowym doku jeszcze w tym roku.
Net Marine Group to firma wyłącznie z polskim kapitałem, posiadająca oddziały w Szczecinie i Gdyni. Firma specjalizuje się w remontach statków oraz okrętów Marynarki Wojennej.

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z: data

1 EUR - 1 USD -
1 CHF - 1 GBP -

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin