WARSZAWA: 19:30 | LONDYN 17:30 | NEW YORK 12:30 | TOKIO 02:30

Nowy elewator zbożowy powstanie w porcie w Świnoujściu

Dodano: 01 cze 2016, 21:09

OT Port Świnoujście, należący do Grupy Kapitałowej OT Logistics, przebuduje obecny magazyn surowców chemicznych na Nabrzeżu Chemików na elewator zbożowy. Obiekt zostanie oddany do użytku we wrześniu 2017 roku. Docelowy potencjał składowy elewatora wyniesie 82 500 ton zboża i innych produktów agro. Wartość inwestycji zamknie się kwotą ok. 40 mln zł.
– Budowa terminalu agro w porcie w Świnoujściu jest strategiczną decyzja dla Grupy OT Logistics. Z naszych szacunków wynika, że około 2 mln ton polskiej pszenicy jest eksportowanej przez porty niemieckie głównie Rostock i Hamburg. W porcie w Świnoujściu jest potencjał do rozwoju przeładunków agro i dlatego zdecydowaliśmy się na budowę elewatora własnie tutaj- powiedział Zbigniew Nowik, prezes OT Logistics.
Przebudowa magazynu surowców chemicznych na elewator zbożowy jest realizowana w ramach pierwszego etapu budowy terminalu Agro w Świnoujściu. Obiekt usytuowany na dzierżawionym przez OT Port Świnoujście Nabrzeżu Chemików będzie miał 50 m szerokości i 254 m długości. Elewator będzie dysponował powierzchnią składową wynoszącą łącznie 82 500 ton zboża.
Inwestycja w nowy elewator ma duże znaczenie dla portu i wpisuje się w realizację ogłoszonej w kwietniu nowej strategii rozwoju OT Logistics, która zakłada między innymi, że Grupa będzie dążyć do dalszego zwiększenia udziału w rynku przeładunków agro w polskich portach morskich. OT Logistics chce stać się liderem obsługi produktów rolnych w basenie Morza Bałtyckiego. Rata przeładunkowa OT Portu Świnoujście w zakresie towarów agro wynosi obecnie 15 000 ton na dobę. Dzięki nowej inwestycji przeładunki produktów rolnych w porcie w Świnoujściu wzrosną o około 1 mln ton rocznie.
W obiekcie zostaną zastosowane zaawansowane technologie umożliwiające załadunek i wyładunek zboża z samochodów i wagonów kolejowych. Wydajność rozładunku z samochodów i zasypu zboża ma wynieść co najmniej 500 ton/h. Z kolei wydajność zasypu elewatora z wagonów kolejowych jest szacowana na minimum 500 ton/h. Docelowa wydajność rozładunku z elewatora będzie wynosić 2000 ton/h.
Wykonawcą inwestycji w drodze przetargu została firma FHU MULTI PROJEKT. Zakończenie przebudowy elewatora jest planowane na wrzesień 2017 r, ale wykonawca zapewnia, że dołoży starań, aby przekazać obiekt do eksploatacji wcześniej.
– Mamy doświadczenie w budowie magazynów zbożowych. Budowaliśmy obiekt w Stepnicy, budowaliśmy także magazyny zbożowe dla rolników w regionie zachodniopomorskim i naprawdę wiemy jak to się robi.
Mimo, że zgodnie z umową powinniśmy zakończyć inwestycję we wrześniu to dołożymy wszelkich starań, aby magazyn był gotowy w sierpniu przyszłego roku- powiedział Robert Król współwłaściciel firmy Multi Projekt.

Nabrzeże Chemików o długości 282,50 m obsługuje statki o maksymalnym zanurzeniu 13,20 m. Obecnie jest ono wykorzystywane do przeładunku rudy żelaza oraz kruszyw budowlanych.
– Chcielibyśmy, aby w świnoujskim porcie powstał największy w Polsce i liczący się w Europie terminal agro przeznaczony przede wszystkim do eksportu polskiego zboża- powiedział prezes OT Port Świnoujście Ludwik Heinsch.
DSC06445
DSC06439
Fot. Wojciech Sobecki