WARSZAWA: 22:02 | LONDYN 20:02 | NEW YORK 15:02 | TOKIO 05:02

Nowy holownik w Porcie Gdańsk

Dodano: 10 lip 2020, 19:42

Nowoczesna jednostka o nazwie „Ajax” wyprodukowana na zlecenie przedsiębiorstwa „WUŻ” Port and Maritime Services Ltd Sp. z o.o. w wietnamskiej stoczni Song Cam grupy Damen, już niebawem rozpocznie służbę w Porcie Gdańsk. Dnia 10 lipca 2020 roku na terenie Nabrzeża Obrońców Westerplatte odbył się chrzest i uroczyste podniesienie polskiej bandery na holowniku Ajax.

Ajax jest wyposażony w najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne. Wiele procesów jest zautomatyzowanych, a załoga holownika liczy od 3 do 6 osób. Holownik ma 22,81 m długości, 11,40 m szerokości konstrukcyjnej oraz 62 T uciągu na palu. Jednostka wyposażona jest w dwa 12-cylindrowe silniki Caterpillar 3513C-HD dysponujące łączną mocą 5102KM. Bezpośrednio do napędu służą dwa pędniki azymutalne prestiżowej firmy Rolls Royce US 205. Praca holownika to ogromna odpowiedzialność i jednocześnie precyzja. Te niewielkich rozmiarów jednostki wprowadzają, na co dzień do Portu w Gdańsku jedne z największych kontenerowców na świecie. Holownik na dziobie utrzymuje w torze jednostkę, a holownik z tyłu wytraca energię, by bezpiecznie wprowadzić ją do portu. Holownik jest jedyną jednostką pływającą, która może się zatrzymać na odległości swojej długości. W przypadku holownika Ajax jest to 22,81 m długości.

Firma „WUŻ” Port and Maritime Services Ltd Sp. z o.o. powstała w 1991r. i jako prywatna spółka pracownicza wywodzi się z przekształcenia Wydziału Usług Żeglugowych Morskiego Portu Gdańsk. Świadczy usługi portowo-morskie zarówno dla polskich jak i zagranicznych kontrahentów. Do podstawowej działalności firmy zalicza się holowania portowe, cumowanie oraz holowania morskie, których rocznie wykonywanych jest kilkadziesiąt. Obecnie WUŻ posiada w swojej flocie 15 jednostek, w tym dźwig pływający i pilotówkę – Pilot25. Jednostki obsługują zarówno statki w Porcie Północnym, jak i w Porcie Wewnętrznym Portu Gdańsk.

„Nasze holowniki wyposażone są w specjalistyczny sprzęt, dzięki któremu jesteśmy gotowi do obsługi największych statków, jakie zawijają do Portu Gdańsk – tankowców, kontenerowców oceanicznych, masowców oraz platform wiertniczych. Posiadamy również dźwig pływający o udźwigu 63 tony wykorzystywany w wielu operacjach. W porcie potrzebna jest precyzja i siła. Każda chwila nieuwagi mogłaby spowodować katastrofę. Nasze najnowsze holowniki, spełniają te wszystkie wymogi. Dążymy do tego, by były jak najlepiej wyposażone, a nasza załoga świetnie wyszkolona. W ramach szkoleń organizujemy także kursy dodatkowe, po to, by nasi pracownicy zdobywali jak najlepsze kompetencje.” – mówi Marek Wengrzyn – prezes „WUŻ” Port and Maritime Services Ltd Sp. z o.o.

Źródło: ZMPG SA

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z: data

1 EUR - 1 USD -
1 CHF - 1 GBP -

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin