WARSZAWA: 18:58 | LONDYN 16:58 | NEW YORK 11:58 | TOKIO 01:58

Okiem eksperta: Wydajność energetyczna a cykl życia statku

Dodano: 27 lip 2016, 7:29

Zdaniem Wärtsilä Corporation, inwestycje mające na celu zwiększenie wydajności energetycznej, oferują operatorom statków wycieczkowych, promów oraz jednostek handlowych możliwość zredukowania kosztów operacyjnych oraz emisji spalin, podczas równoczesnego budowania dobrego obrazu firmy.
Całkowita wydajność energetyczna statku jest zależna od decyzji podejmowanych w trakcie jego funkcjonowania i użytkowania.
W obecnej sytuacji rynkowej, zwiększone nakłady na rozwiązania z obszaru efektywności energetycznej są dobrym sposobem podniesienia konkurencyjności w dłuższym okresie czasu.
Żegluga wycieczkowa jest na ten czas jednym z najszybciej rozwijających się sektorów turystyki, gdzie przykładowo rynek chiński oferuje wiele okazji do rozwoju. W tym samym czasie rynek żeglugi handlowej notuje spadek z powodu spowolnienia gospodarczego, pomimo wahań cen ropy naftowej.
Ponadto, liderzy branży są skoncentrowani na zwiększaniu bezpieczeństwa oraz efektywności energetycznej, a co za tym idzie – na minimalizowaniu ich wpływu na środowisko, co jest coraz bardziej ważnym czynnikiem dla rosnącej liczby klientów statków wycieczkowych. Doprecyzowane regulacje morskie tworzą presję na zwiększenie efektywności energetycznej dla istniejącej jak i nowo powstającej floty.
Według fińskiego koncernu, operator, który życzy sobie zoptymalizować efektywność energetyczną swoich statków, powinien zastosować strategię polegająca na wdrożeniu kompleksowych rozwiązań podczas całego okresu ‘’życia’’ jednostki, zaczynając od momentu planowania biznesowego, a kończąc na złomowaniu i recyklingu.
Większość ulepszeń może zostać zdobyta w wyniku poprawnej oceny danego obszaru oraz zastosowania odpowiednich rozwiązań. Takie rozwiązania mogą dotyczyć kadłuba, napędu, silnika czy ulepszenia całej automatyki jednostki.
Tomas Hakala, wiceprezes działu usług Wärtsilä Services powiedział, że nowe koncepcje rozwoju statku stale są rozwijane. Ulepszanie istniejącej floty oraz optymalizowanie jej elementów takich jak napęd, maszynownia oraz konserwacja jest działaniem na obszarach, gdzie efektywność energetyczna może zostać zwiększona. Przykładem jest to, iż ciągłe monitorowanie wydajności może doprowadzić do znacznych oszczędności w zużyciu energii, podczas gdy zoptymalizowane oraz odpowiednie planowanie konserwacji przyczynia się do skutecznego przewidywania kosztów utrzymania.
W 2015 roku, Wärtsilä Corporation uruchomiła usługę Wärtsilä Genius, która korzysta z danych w czasie rzeczywistym, dzięki czemu analitycy są w stanie zwiększać efektywność oraz przewidywalność wykonywanych operacji.
Warto nadmienić, że na początku tego roku Wärtsilä Corporation zaprezentowała ofertę rozwiązań Wärtsilä Lifecycle, która również obejmuje usługę Wärtsilä Genius. Wärtsilä Lifecycle składa się z trzech koncepcji, które łączą cyfrowe innowacje oraz zaawansowaną analizę danych.
14011686425_89dcd55baa_z
PROMY24.COM