WARSZAWA: 08:38 | LONDYN 06:38 | NEW YORK 01:38 | TOKIO 15:38

ORP Czernicki – 100 dni na morzu

Dodano: 23 maj 2017, 22:22

We wtorek, 23 maja w Polskim Kontyngencie Wojskowym Czernicki mija 100 dni wykonywania zadań na morzu. To oznacza, że od opuszczenia macierzystego portu w Świnoujściu okręt spędził na morzu 73% czasu całej misji.
ORP Czernicki, wraz z niszczycielami min z Hiszpanii, Turcji i Włoch, opuścił wczoraj port w Arbataxie na Sardynii i zmierza w kierunku archipelagu Balearów. Na jego pokładzie zaokrętowany jest sztab oraz dowódca zespołu okrętów NATO. Łącznie z załogą w skład kontyngentu wchodzi 70 marynarzy a powołano go postanowieniem Prezydenta RP o użyciu Polskiego Kontyngentu Wojskowego w składzie Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego – Grupa 2 w działaniach na Morzu Śródziemnym, Morzu Czarnym i Morzu Egejskim w okresie od 1 stycznia 2017 do 6 lipca 2017 roku, kiedy nastąpi przekazanie dowodzenia zespołem kolejnemu krajowi. Powrót do Świnoujścia przewidywany jest kilka dni później.
Obok zadań wykonywanych w składzie sojuszniczego zespołu marynarze PKW Czernicki uczestniczyli także w międzynarodowych manewrach organizowanych przez marynarki wojenne Rumunii, Grecji i Włoch współpracując z okrętami z Bułgarii, Czarnogóry, Egiptu, Hiszpanii, Malty, Niemiec, Turcji czy Ukrainy. Łącznie ORP Czernicki pokonał już ponad 10,5 tysiąca mil morskich. Odwiedził także 15 portów w 8 krajach demonstrując obecność Polski w strukturach NATO i podkreślając wkład naszego kraju w zapewnianie bezpieczeństwa na kluczowych dla światowego transportu akwenach.
Przed zakończeniem misji polskich marynarzy czeka dwukrotny udział w międzynarodowych manewrach morskich, których organizatorem będzie flota hiszpańska. Pierwsze z nich, pod kryptonimem Spanish Minex 17, odbędą się w przyszłym tygodniu.

8 Flotylla Obrony Wybrzeża/ Fot.kmdr ppor. Czesław Cichy

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z 2024-02-27

1 EUR - 4,3067 1 USD - 3,9682
1 CHF - 4,5113 1 GBP - 5,0353

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Design: Studio AM | Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin