WARSZAWA: 03:30 | LONDYN 01:30 | NEW YORK 20:30 | TOKIO 10:30

Pamięci Tych, którzy nie powrócili z morza

Dodano: 01 lis 2022, 19:02

Jak co roku, 1 listopada punktualnie o godzinie 12.00 na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie przed pomnikiem „Tym, którzy nie powrócili z morza” odbyła się uroczysta zmiana warty honorowej, pełnionej przez studentów Politechniki Morskiej.
Szczecinianie zapalali znicze i składali wiązanki kwiatów, w hołdzie tym, których morze zabrało na zawsze. Kwiaty i znicze pojawiły się również przed mosiężnymi tabliczkami, na których zapisano nazwiska ofiar morskich katastrof. Był to czas zadumy i refleksji nad kruchością ludzkiego życia w zderzeniu z morskim żywiołem.
Jak każdego roku, członkowie Szczecińskiego Klubu Kapitanów Żeglugi Wielkiej zbierali datki na utrzymanie i renowację tego szczególnego, morskiego symbolu.
Pomnik „Tym, którzy nie powrócili z morza” został odsłonięty na Cmentarzu Centralnym w 1989 roku. Powstał dzięki ofiarności marynarzy, młodzieży, społeczeństwa oraz przy wsparciu władz miejskich i wojewódzkich. Utrzymanie pomnika i jego bieżąca konserwacja wymaga sporych środków finansowych, temu służą coroczne kwesty organizowane przez ludzi morza.
Być może jeszcze w tym roku główna część monumentu zostanie odrestaurowana, a jeśli uda się zebrać wystarczające środki finansowe, to w przyszłym roku odnowiony zostanie ciąg komunikacyjny wokół pomnika.

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z 2022-12-05

1 EUR - 4,6898 1 USD - 4,4415
1 CHF - 4,7542 1 GBP - 5,4558

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Design: Studio AM | Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin