WARSZAWA: 15:29 | LONDYN 13:29 | NEW YORK 08:29 | TOKIO 22:29

Pamięci Tych, którzy nie powrócili z morza

Dodano: 01 lis 2022, 19:02

Jak co roku, 1 listopada punktualnie o godzinie 12.00 na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie przed pomnikiem „Tym, którzy nie powrócili z morza” odbyła się uroczysta zmiana warty honorowej, pełnionej przez studentów Politechniki Morskiej.
Szczecinianie zapalali znicze i składali wiązanki kwiatów, w hołdzie tym, których morze zabrało na zawsze. Kwiaty i znicze pojawiły się również przed mosiężnymi tabliczkami, na których zapisano nazwiska ofiar morskich katastrof. Był to czas zadumy i refleksji nad kruchością ludzkiego życia w zderzeniu z morskim żywiołem.
Jak każdego roku, członkowie Szczecińskiego Klubu Kapitanów Żeglugi Wielkiej zbierali datki na utrzymanie i renowację tego szczególnego, morskiego symbolu.
Pomnik „Tym, którzy nie powrócili z morza” został odsłonięty na Cmentarzu Centralnym w 1989 roku. Powstał dzięki ofiarności marynarzy, młodzieży, społeczeństwa oraz przy wsparciu władz miejskich i wojewódzkich. Utrzymanie pomnika i jego bieżąca konserwacja wymaga sporych środków finansowych, temu służą coroczne kwesty organizowane przez ludzi morza.
Być może jeszcze w tym roku główna część monumentu zostanie odrestaurowana, a jeśli uda się zebrać wystarczające środki finansowe, to w przyszłym roku odnowiony zostanie ciąg komunikacyjny wokół pomnika.

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z 2024-02-23

1 EUR - 4,3326 1 USD - 4,0050
1 CHF - 4,5427 1 GBP - 5,0691

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Design: Studio AM | Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin