Dodano: 21 paź 2015, 13:49
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA oraz Qatar Liquefied Gas Company Ltd podpisały nowe porozumienie do umowy sprzedaży skroplonego gazu LNG, zawartej 29 czerwca 2009 roku. Zgodnie z nim Spółki PGNiG i Qatargas w okresie pierwszych 6 miesięcy 2016 roku zmieniły zasady wykonywania umowy długoterminowej.
Tak jak w roku 2015 – także w pierwszej połowie 2016 r. – Qatargas ulokuje ilości określone umową długoterminową na innych rynkach, wykorzystując swoją pozycję jako jednego z wiodących producentów i dostawców LNG na świecie. PGNiG pokryje Qatargas ewentualną różnicę pomiędzy ceną LNG określoną w umowie długoterminowej, a jego ceną rynkową uzyskaną przez Qatargas. Jeśli cena ta miałaby być niższa niż satysfakcjonująca PGNiG, wówczas odbiór niesprzedanego LNG będzie przesunięty na kolejne lata wykonywania umowy długoterminowej.
– Jesteśmy w stałym kontakcie z naszym Katarskim Partnerem. Na bieżąco omawiamy wszelkie kwestie dotyczące realizacji naszych zobowiązań. Podpisanie nowego porozumienia to dowód na elastyczne podejście do biznesu pomiędzy obiema Spółkami i dobrą współpracę – powiedział Mariusz Zawisza, Prezes Zarządu PGNiG SA.
W porozumieniu określone zostały także zasady na jakich PGNiG i Qatargas uzgodnią w razie potrzeby dostawy LNG w pierwszej połowie 2016 r. – po osiągnięciu pełnej funkcjonalności operacyjnej terminalu w Świnoujściu.
Jak informował inwestor – spółka Polskie LNG – na terenie terminalu LNG w Świnoujściu zakończono odbiory wszystkich systemów krytycznych, niezbędnych do przyjęcia pierwszej dostawy skroplonego gazu ziemnego. Aktualnie trwa etap rozruchu, a pierwszy statek ze skroplonym gazem na cele techniczne ma wpłynąć do świnoujskiego portu pomiędzy 11 a 17 grudnia bieżącego roku. Komercyjne dostawy mają się rozpocząć w pierwszej połowie 2016 roku.
PGNiG informuje, że wnikliwie przeanalizowało aktualnie dostępne informacje na temat przewidywanych na pierwszą połowę 2016 roku cen LNG na świecie oraz cen gazu ziemnego w Polsce. W ocenie Zarządu Spółki porozumienie może pozwolić na poprawienie w tym okresie wyniku finansowego PGNiG na obrocie gazem ziemnym, pozyskanym w ramach umowy długoterminowej wobec pierwotnego scenariusza.