WARSZAWA: 13:44 | LONDYN 11:44 | NEW YORK 06:44 | TOKIO 20:44

Pierwsze zjawiska lodowe możliwe w najbliższych dniach

Dodano: 14 sty 2021, 11:00

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie w porozumieniu z Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej we Wrocławiu i Urzędem Żeglugi Śródlądowej w Szczecinie oraz w uzgodnieniu z Urzędem Dróg Wodnych i Żeglugi Odry i Haweli w Eberswalde informuje, że w związku z prognozowanym ochłodzeniem oraz aktualną niską temperaturą wody możliwe jest pojawienie się pierwszych zjawisk lodowych.
Od 1 grudnia 2020 roku do udziału w akcji lodołamania przygotowanych jest 7 polskich lodołamaczy. W gotowości pozostaje jeszcze jeden dodatkowy lodołamacz, gotowy do akcji w razie potrzeby. Do działania przygotowanych jest także 6 lodołamaczy niemieckich.
– Wody Polskie w Szczecinie oraz nasi partnerzy niemieccy są gotowi do działania. Od kilku dni prognozy pogody wskazują, że możliwe są regularne spadki temperatur poniżej zera, co w oczywisty sposób powoduje, że jesteśmy czujni i przygotowani do lodołamania i działania interwencyjnego – mówi Marek Duklanowski, dyrektor Wód Polskich w Szczecinie.
-Akcja lodołamania w warunkach odrzańskich obejmuje kilka rejonów operacyjnych floty lodołamaczy, w których w trakcie prowadzenia akcji niezależnie pracować mogą jednocześnie zespoły lodołamaczy. Główne obszary działań operacyjnych lodołamaczy to: jezioro Dąbie i Regalica, węzeł Widuchowa, Odra graniczna, dolna Warta – na obszarze działania RZGW Poznań – dodaje dyrektor Duklanowski.