WARSZAWA: 01:22 | LONDYN 23:22 | NEW YORK 18:22 | TOKIO 08:22

Pierwszy sezon Regatowej Reprezentacji Szczecina na piątkę z plusem!

Dodano: 28 wrz 2020, 21:12

Doskonalenie swoich żeglarskich umiejętności, poprawianie wyników, sportowy rozwój zawodników i co najważniejsze ogrom satysfakcji z wykonanej pracy – tak można podsumować pierwszy sezon Regatowej Reprezentacji Szczecina.
Regatowa Reprezentacja Szczecina to projekt, który zakłada utworzenie silnej i mocnej kadry żeglarskiej Szczecina, która z jednej strony będzie pielęgnować tradycje miasta i krzewić sporty wodne wśród najmłodszych, a z drugiej rozsławi Szczecin na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej. W październiku 2019 roku został przeprowadzony pierwszy nabór do RRS-u, w wyniku którego wybrano dziesięcioro zawodników klasy Optimist gr. B. Szkoleniowcem młodych żeglarzy został Michał Zera.

Mijający sezon nie był łatwy i to nie tylko ze względu na panującą pandemię. Przez rok młodzi żeglarze wykonali niesamowicie dużo pracy. Dziesiątki godzin treningów na wodzie i na lądzie, liczne wyjazdy i udział w regatach sprawiły, że członkowie Regatowej Reprezentacji Szczecina wyrośli na mocnych zawodników. Szkolenie rozpoczęło się już jesienią. W listopadzie młodzi żeglarze wyjechali na pierwsze zgrupowanie do hiszpańskiej Torrevieji, gdzie trener mógł ocenić poziom wytrenowania grupy. Przez całą zimę odbywały się zajęcia ogólnorozwojowe, wykłady z teorii, zajęcia na basenie. Gdy żeglarski kalendarz wskazywał, że zwodnicy wrócą na wodę, pandemia covid-19 nieco pokrzyżowała plany. Wrócili na wodę z kilkutygodniowym opóźnieniem, a to oznaczało konieczność nadrobienia zaległości i jeszcze więcej pracy do wykonania.
Przez cały sezon szkolenia w ramach RRS, młodzi żeglarze wykonali niesamowitą pracę, co zaowocowało dużym progresem umiejętności regatowych. Odzwierciedleniem pracy w tym sezonie były wyniki, jakie zawodnicy osiągnęli podczas najważniejszej imprezy sezonu, czyli mistrzostw PSKO grupy B w Giżycku. Na 320 startujących w pierwszej 30 uplasowało się pięcioro zawodników RRS, w tym dwoje w pierwszej 10!

Strzałem w dziesiątkę okazało się utworzenie grupy w klasie Laser. W szczecińskich zawodnikach tej klasy drzemie ogromny potencjał. Ich osiągnięcia tylko upewniły organizatorów, że Regatowa Reprezentacja Szczecina nie może funkcjonować bez „laserów”. Po naborze pozyskano 6 zawodników. Szkoleniowcem został doświadczony i utytułowany trener, Robert Siluk. Solidne treningi i bieżące korygowanie błędów podczas zajęć na wodzie umacniały kadrowiczów. Zawodnicy zajmowali czołowe miejsca podczas regat, w tym kilkukrotnie stawali na podium włącznie z najważniejszymi imprezami takimi jak Mistrzostwa Polski.
Regatowa Reprezentacja Szczecina pokazała, jak ważna jest współpraca międzyklubowa oraz ile potencjału drzemie w szczecińskich zawodnikach i trenerach. Nie chcąc tego zmarnować program RRS-u jest kontynuowany i uzupełniany o kolejne klasy. Na rok 2020/21 planowane jest utworzenie kadry RRS w klasach Optimist gr. A, Laser 4.7, Radial i Standard. Nabór zawodników do Regatowej Reprezentacji Szczecina na kolejny sezon ruszy w październiku.