WARSZAWA: 11:03 | LONDYN 09:03 | NEW YORK 04:03 | TOKIO 18:03

Platformy na farmę Arkona wypłynęły z Gdyni

Dodano: 27 lut 2017, 21:42

Energomontaż-Północ Gdynia zakończył kolejny etap projektu związanego z budową platform zewnętrznych na farmę wiatrową Arkona. Dziś odbył się załadunek kolejnych 10 platform dla Bladt Industries.
10 platform zewnętrznych o wadze około 24 ton każda zostało załadowanych na statek RIX PACIFIC, na którym popłynęły do klienta.
Był to już przedostatni załadunek. Do przekazania klientowi pozostały nam już tylko 4 platformy, których wysyłkę planujemy na początku marca– mówi Dominik Sychowski z EPG. Całe zamówienie realizowane przez EPG dotyczy budowy 30 platform zewnętrznych o łącznej wadze 720 ton. Platformy o szerokości 9,5 m oraz długości 11,5 metra zostały w całości wykonane w halach prefabrykacyjnych Energomontażu w Gdyni.
Farma wiatrowa Arkona, na którą przeznaczone są konstrukcje, powstaje na Bałtyku, około 35 km na północ od wyspy Rugia. Farma będzie się składać z 60 turbin o łącznej mocy 385 MW i zajmie powierzchnię prawie 40 km kw. Wytwarzana energia pozwoli zaspokoić potrzeby 400 000 gospodarstw domowych.
Projekt Arkona to kolejne zlecenie Energomontażu-Północ Gdynia w dziedzinie morskiej energetyki wiatrowej. Spółka wykonywała już podobne konstrukcje platform zewnętrznych na farmy Baltic 2, Butendiek oraz Gwynt y Môr. Ponadto spółka dostarczała różnego rodzaju elementy do budowy farm wiatrowych London Array i Walney w Wielkiej Brytanii i Rodstand w Danii. Doświadczenie spółki w tej dziedzinie może zostać z powodzeniem wykorzystane w przyszłości, zwłaszcza w kontekście prognozowanego dalszego wzrostu branży morskiej energetyki wiatrowej.
_DSC8015aa
_DSC8026aaa