WARSZAWA: 06:51 | LONDYN 04:51 | NEW YORK 23:51 | TOKIO 13:51

Po raz pierwszy w historii okręty Chińskiej Armii Ludowo –- Wyzwoleńczej wejdą do polskiego portu

Dodano: 05 paź 2015, 15:24

W środę, 7 października, po raz pierwszy w historii do polskiego portu wejdą okręty Marynarki Wojennej Chin. W Gdyni zacumują trzy jednostki: niszczyciel rakietowy JINAN, fregata rakietowa YIYANG oraz okręt zaopatrzeniowy QIANDAOHU.
Na powitanie 152. Okrętowej Grupy Zadaniowej Marynarki Wojennej Chińskiej Armii Ludowo – Wyzwoleńczej, na Zatoce Gdańskiej, wyjdzie polska korweta zwalczania okrętów podwodnych ORP „Kaszub”. Zgodnie z morskim ceremoniałem, zagraniczna grupa okrętów zostanie powitana przez polską jednostkę na morzu i w jej asyście przejdzie do portu w Gdyni. Jednostki zacumują przy Nabrzeżu Francuskim.
Delegacja oficerów chińskich pod przewodnictwem kontradmirała Jianxun Wang złozy wizytę dowódcy Centrum Operacji Morskich – Komponentu Morskiego wiceadmirałowi dr. Stanisławowi Zarychcie.
W piątek, 9 października, o godzinie 09:00, na Narodowym Stadionie Rugby odbędzie się mecz piłki nożnej pomiędzy reprezentacją Marynarki Wojennej i chińskimi marynarzami. Godzinę później, o godzinie 10:00 delegacje polska i chińska złożą wieńce przy Pomniku Obrońców Wybrzeża na Westerplatte. Również tego samego dnia, o godz. 12:00, na Zatoce Gdańskiej, przy basenie jachtowym Ośrodka Szkolenia Żeglarskiego Marynarki Wojennej, odbędą się polsko – chińskie zawody wioślarskie.
W niedzielę, 11 października, o godz. 10:00, okręty Marynarki Wojennej Chińskiej Armii Ludowo – Wyzwoleńczej opuszczą port w Gdyni i udadzą się w dalszy rejs.
Wizyta okrętów Marynarki Wojennej Chińskiej Armii Ludowo – Wyzwoleńczej w Polsce to efekt 66 lat współpracy pomiędzy Polską oraz Chińską Republiką Ludową. To właśnie dzień 7 października 1949 roku jest uważany za oficjalną datę nawiązania wzajemnych stosunków dyplomatycznych.
Pierwszą w historii wizytę swoich okrętów w polskim porcie chińskie władze zapowiedziały pod koniec lipca, podczas wizyty w Chinach wicepremiera, Ministra Obrony Narodowej Tomasza Siemoniaka. Od trzech lat ministrowie obrony Chin i Polski, co roku składają wzajemne wizyty. To efekt zawartego w 2011 roku partnerstwa strategicznego między oboma krajami.
com_szare