WARSZAWA: 03:17 | LONDYN 01:17 | NEW YORK 20:17 | TOKIO 10:17

Podwójny Sylwester na statku PŻM

Dodano: 30 gru 2014, 14:33

Polska załoga statku m/s „Karpaty” będzie w tym roku wyjątkowo dwukrotnie witać Nowy Rok. Przyda się zatem podwójny zestaw butelek szampana.
Jak informuje Doradca Dyrektora Naczelnego Polskiej Żeglugi Morskiej, Krzysztof Gogol M/s „Karpaty” pod dowództwem kpt. ż.w. Adama Kowalskiego będzie właśnie 31 grudnia na środku Pacyfiku przekraczał międzynarodową linię zmiany daty, w drodze z Chin do Kanady.
Marynarze z „Karpat” jako pierwsi Polacy i jedni z pierwszych szczęśliwców na świecie – będą zatem witać Nowy Rok, zbliżając się od strony wschodniej do 180 południka. Potem przekroczą linię zmiany daty i po raz drugi przywitają 2015 rok – jako ostatni Polacy – już na półkuli zachodniej.
Jednymi z pierwszych na świecie będą także witać Nowy Rok marynarze ze statku m/s „Tatry”, płynącego pod dowództwem kpt. ż. w. Cezarego Wojdata z Chin do Seattle w USA. Statek jest obecnie na wschodnim Pacyfiku. W Sylwestra znajdzie się ok. trzech dni drogi od międzynarodowej linii zmiany czasu. Załoga przywita zatem 2015 rok dziesięć godzin wcześniej niż nich bliscy w kraju.
Dziewięć godzin wcześniej niż Polacy w kraju będą otwierać butelki szampana marynarze ze statku m/s „Jawor”. Statek, którym dowodzi kpt. ż. w. Jacek Skowroński, czeka obecnie na załadunek węgla na redzie portu Hay Point we wschodniej Australii.
Z kolei dziewięć godzin później niż ich bliscy będą witać Nowy Rok marynarze ze statku m/s „Beskidy”. Statek – po podróży przez Pacyfik – drugiego stycznia zawinie do kanadyjskiego portu Vancouver.