WARSZAWA: 02:33 | LONDYN 00:33 | NEW YORK 19:33 | TOKIO 09:33

Polickie Polimery rozpoczęły produkcję

Dodano: 26 cze 2023, 13:08

22 czerwca w Policach uroczyście otwarto jedną z największych i najnowocześniejszych w Europie fabrykę polimerów. Inwestycja kosztowała ponad 7 miliardów złotych i będzie produkować 437 tys. ton polipropylenu rocznie. Zakład wybudowała koreańska firma Hyundai Engineering. To jedna z największych inwestycji realizowanych w naszym kraju na przestrzeni ostatnich lat.
Produkowany w Policach polipropylen będzie sprzedawany pod handlową nazwą – Gryfilen. Nazwa powstała z połączenia słowa gryf (symbol regionu zachodniopomorskiego) z ostatnią sylabą wyrazu propylen. W Polsce produkt będzie dystrybuowany przez spółkę Grupa Azoty Compounding.

Całkowita powierzchnia zakładu to około 51 hektarów – to tyle, ile zajmuje 71 pełnowymiarowych boisk do piłki nożnej.
W nowej fabryce zatrudnienie znajdzie około 400 pracowników, drugie 400 osób będzie pracować w otoczeniu fabryki.
Tomasz Hinc, prezes Grupy Azoty, Andrzej Niewiński, prezes Grupy Azoty Polyolefins i Mariusz Grab, wiceprezes Grupy Azoty, w towarzystwie premiera Mateusza Morawieckiego i ambasadora Korei Południowej w Polsce, Lima Hoon-Mina, symbolicznie uruchomili produkcję, naciskając specjalny niebieski przycisk.

– Więcej towarów chemicznych i różnego rodzaju produktów, półproduktów, musimy importować, niż możemy u siebie wyprodukować. To oznacza, że taka inwestycja nie tylko była bardzo potrzebna z punktu widzenia uzupełnienia oferty produktowej Grupy Azoty, ale jest także ważna dla całej gospodarki Rzeczypospolitej – mówił premier podczas uroczystości uruchomienia produkcji.
– Z wielką satysfakcją możemy ogłosić, że rozpoczynamy produkcję polipropylenu w Polimerach Police. To szczęśliwy finał procesu budowy nowej fabryki chemicznej, pierwszej od pół wieku na wybrzeżu zachodnim. Budowy realizowanej zgodnie z harmonogramem i zgodnie z założonym budżetem – powiedział prezes Grupy Azoty, Tomasz Hinc.

Inwestycja jest również bardzo ważna dla powiatu polickiego, bowiem znacząco zwiększy wpływy z podatków dla polickiego samorządu.
Uruchomienie zakładu w Policach oznacza, że Polska dołącza do grona europejskich liderów w produkcji polipropylenu, takich jak Niemcy, Francja i Belgia. Polipropylen jest używany m.in. w produkcji części samochodowych, materiałów z tworzyw sztucznych, opakowań, ubrań, a także w szeroko rozumianej branży medycznej i farmaceutycznej.
Integralną częścią inwestycji jest terminal gazowy, zlokalizowany w porcie morskim w Policach. Terminal może obsługiwać jednostki o długości 220 m i maksymalnym zanurzeniu 11 metrów.