WARSZAWA: 14:34 | LONDYN 12:34 | NEW YORK 07:34 | TOKIO 21:34

Porwanie niewielkiego tankowca u wybrzeży Malezji

Dodano: 17 sie 2016, 13:13

W pobliżu Malezji uprowadzono niewielki pływający pod banderą Indonezji, tankowiec „Vier Harmoni” z 900 tys. litrów oleju napędowego w zbiornikach. Ostatnio jednostka cumowała w malezyjskim porcie Tanjung Pelepas. Porwanie nastąpiło prawdopodobnie w chwili wyjścia statku z portu. „Vier Harmoni” to niewielki statek o długości 53 metrów i szerokości 9 m. Prawdopodobnie statek obrał kurs na południe i znajduje się w okolicy indonezyjskiej wyspy Batam.
Porywacze nie wystosowali jeszcze żadnych żądań, ale analizując przypadki podobnych porwań niewielkich jednostek można przypuszczać, że chodzi prawdopodobnie o kradzież oleju napędowego, a nie o ewentualne żądanie okupu od armatora, choć oczywiście i takiej wersji rozwoju wypadków nie można z całą pewnością wykluczyć. Porwania statków z zamiarem kradzieży paliwa nie należą do rzadkości, choć eksperci zwracają uwagę, że ze względu na spadek cen ropy na światowych rynkach do aktów porwania tego typu jednostek dochodzi znacznie rzadziej niż miało to miejsce w przeszłości.
Z danych z początku bieżącego roku wynika, że na wodach azjatyckich odnotowano 9 przypadków rozboju morskiego, ale żaden z odnotowanych incydentów nie dotyczył jednostek przewożących gaz lub paliwa.
494bc0449e2e053cd95802d30186ca50
Fot. Assianir/Wikimedia