WARSZAWA: 14:58 | LONDYN 12:58 | NEW YORK 07:58 | TOKIO 21:58

Prom „Jan Śniadecki” pod nową nazwą „Thalassitis” trafi na Morze Śródziemne

Dodano: 30 sty 2024, 16:19

Po 35 latach eksploatacji na trasie Świnoujście – Ystad prom „Jan Śniadecki” zakończył służbę na Morzu Bałtyckim. Właściciel promu – firma Euroafrica, sprzedała popularnego „Śniadka” (tak był nazywany przez kierowców ciężarówek), który teraz pod nową nazwą „Thalassitis” będzie woził pasażerów na Morzu Śródziemnym .

Prom „Jan Śniadecki” powstał w szwedzkiej stoczni Falkenbergs Varv w 1988 roku na zamówienie Polskich Linii Oceanicznych. Po zmianie struktury przedsiębiorstwa od 1991 roku był eksploatowany w barwach „Euroafriki”, ale w imieniu właściciela jednostką zarządzała należąca do Polskiej Żeglugi Morskiej spółka Unity Line.
W ostatni rejs z Ystad do Świnoujścia „Jan Śniadecki” wyruszył 29 grudnia 2023 roku. Od tego czasu jednostka cumowała w Świnoujściu. 22 stycznia 2024 roku prom został przekazany nowemu właścicielowi.

Sprzedaż promu związana jest wejściem do eksploatacji „Epsilona”, który obsługuje teraz połączenie Świnoujście – Trelleborg, a pływający wcześniej na tej linii „Galileusz” został przesunięty na linię do Ystad zajmując tym samym miejsce „Jana Śniadeckiego”, który był najstarszą jednostką we flocie Euroafriki”.

36- letni prom miał krótką linię ładunkową o długości zaledwie 1175 metrów i mógł zabrać na pokład 63 pasażerów. W obecnych realiach żeglugi były to parametry niewystarczające do skutecznej konkurencji na rynku przewozów bałtyckich. Obecnie promy pływające z Polski do Skandynawii posiadają ponad dwukrotnie dłuższe linie ładunkowe i nowocześniejsze silniki, co wiąże się ze znacznym obniżeniem kosztów eksploatacji i wygodą dla pasażerów.
„Thalassitis” to nazwa białego wina produkowanego na greckiej wyspie Santorini i pod taką nazwą prom będzie eksploatowany przez nowego właściciela.