WARSZAWA: 08:31 | LONDYN 06:31 | NEW YORK 01:31 | TOKIO 15:31

Promy Hurtigruten będą napędzane… zdechłymi rybami

Dodano: 21 Lis 2018, 7:17

Firma Hurtigruten ma nowy sposób na ekologiczne i ekonomiczne zasilanie swoich promów. Armator zapowiedział właśnie, że będzie zasilał swoje statki… zdechłymi rybami. O co tu chodzi?
Firmy żeglugowe, dostrzegając problemy związane z ochroną środowiska, poszukują różnych sposobów, które pozwolą im na ograniczenie wpływu działalności operacyjnej na naturę. Niektóre z pomysłów brzmieć mogą kuriozalnie – tak właśnie jest z najnowszą inicjatywą firmy Hurtigruten, która zapowiedziała, że będzie zasilać promy… martwymi rybami. To, co dla niektórych może brzmieć jak primaaprilisowy żart, przez norweskiego armatora postrzegane jest jako całkiem rozsądna alternatywa oraz sposób na ograniczenie kosztów.
Przewoźnik o planach realizacji tego konceptu poinformował w poniedziałek, a informacja z miejsca zyskała zainteresowanie mediów. Władze firmy chcą, by promy Hurtigruten zaczęły w najbliższej przyszłości pływać dzięki biopaliwu (LBG). W ten sposób przewoźnik ma się stać pionierem, który zacznie przecierać nowe szlaki innym.
„To, co inni postrzegają jako problem, my widzimy jako środek oraz rozwiązanie” – wyjaśnili przedstawiciele przedsiębiorstwa. „Wprowadzając biogaz jako paliwo dla statków, Hurtigruten będzie pierwszą firmą żeglugową, która zasila swoją flotę paliwem niekopalnym”.
Biopaliwo, po które zamierza sięgnąć armator będzie produkowane głównie z padniętych ryb, ale także z innych odpadów o charakterze organicznym. Jak wskazuje przewoźnik, rozwiązanie to już dziś, choć na niewielką skalę, stosowane jest w transporcie, np. do zasilania autobusów. Hurtigruten chce stać się liderem w wykorzystaniu tego paliwa, a także być przykładem dla innych dużych firm, które wciąż się wahają, gdy chodzi o testowanie alternatywnych i ekologicznych paliw.
Hurtigruten ma ambitne plany. Jej przedstawiciele chcą, by do 2021 r. sześć statków wchodzących w jej skład było jednostkami ekologicznymi i korzystało z paliwa LNG, biopaliwa lub akumulatorów. Wartość planowanych na najbliższe lata inwestycji to aż 850 milionów dolarów. Suma ta ma pozwolić przewoźnikowi stać się jedną z najbardziej ekologicznych linii świata.

PromySkat

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z 2021-03-08

1 EUR - 4,5903 1 USD - 3,8665
1 CHF - 4,1416 1 GBP - 5,3478

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Design: Studio AM | Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin