WARSZAWA: 15:36 | LONDYN 13:36 | NEW YORK 08:36 | TOKIO 22:36

PRS i PŻM podpisały umowę dot. sprawowania przez PRS nadzoru nad statkami PŻM

Dodano: 18 paź 2016, 16:46

W dniu 14 października 2016 r. Polski Rejestr Statków S.A. i Polska Żegluga Morska podpisały umowę, której przedmiotem jest sprawowanie przez PRS nadzoru klasyfikacyjnego i konwencyjnego nad statkami PŻM. W myśl tej umowy PRS obejmie, oprócz nadzoru klasyfikacyjnego, również nadzór konwencyjny nad flotą 22 statków PŻM, budowanych w Chinach w latach 2004-2012. Niezależnie od powyższego, PRS będzie sprawował nadzór klasyfikacyjny i konwencyjny nad serią 9 statków zamówionych przez PŻM w chińskiej stoczni Yanfang, z których 2 zostały już przekazane do eksploatacji, a dostawa pozostałych planowana jest na rok 2017. Warto przy tej okazji nadmienić, że pod nadzorem klasyfikacyjnym i konwencyjnym PRS pozostaje również seria 4 masowców (typu kamsarmax) szczecińskiego armatora.
– Dzisiaj podpisana umowa jest kolejnym krokiem w rozszerzaniu współpracy pomiędzy PRS i PŻM – powiedział Paweł Szynkaruk, Dyrektor Naczelny PŻM. – W połowie września PŻM i PRS umówiły się odnośnie do wdrażania wymagań MRV (monitorowania, raportowania i weryfikacji emisji CO2 ze statków) – dodał dyr. Szynkaruk.
– Rozszerzenie naszej współpracy przyniesie korzyść obu stronom oraz polskiej gospodarce. Dla PŻM oznaczać będzie ułatwienie obsługi jej floty, zarówno klasyfikacyjnej jak i konwencyjnej, a dla PRS – prestiż i możliwość umacniania obecności w rejonach, w których operuje flota PŻM – stwierdził Andrzej Madejski, Prezes Zarządu PRS.
img_9798_ww
img_9805_ww