WARSZAWA: 12:44 | LONDYN 10:44 | NEW YORK 05:44 | TOKIO 19:44

Ratuj się kto może!

Dodano: 30 sty 2017, 6:28

Konieczność ewakuacji załogi okrętu podwodnego, nie ma prawa się zdarzyć. Taka sytuacja może jednak wystąpić, dlatego gotowość załogi do awaryjnego opuszczenia okrętu podwodnego musi być stale doskonalona.
Awaryjne opuszczanie okrętu to jedna z najtrudniejszych czynności, jaką w terminie 23 – 27 styczeń 2017 r. w Ośrodku Szkolenia Nurków i Płetwonurków Wojska Polskiego (OSNiP WP) ćwiczyły załogi okrętów podwodnych.
Muszą być gotowi by, sprawnie włożyć skafander ucieczkowy, przezwyciężyć stres i własne słabości. Działania załogi muszą być wyuczone i automatyczne, ponieważ akwen Morza Bałtyckiego nad jakim realizowane są działania Marynarki Wojennej RP to groźne i nieprzychylne środowisko hydrometeorologiczne.
Każdy z uczestników kursu technik ewakuacji, musiał wykonać praktycznie kilkakrotnie określone czynności, do chwili ich poprawnego opanowania. Szkolenia miało na celu doskonalenie określonych nawyków zachowania się w sytuacjach ekstremalnych, kiedy „podwodniakom” nie pozostanie już żadne inne rozwiązanie, jak tylko ewakuacja.
Załogi okrętów podwodnych, takie szkolenie z technik ewakuacji muszą powtarzać obowiązkowo co trzy lata. W trosce o bezpieczeństwo marynarzy, poprawność wykonywania poszczególnych czynności kontrolowali instruktorzy OSNiP WP.
6292
6291
3 Flotylla Okrętów