WARSZAWA: 03:42 | LONDYN 01:42 | NEW YORK 20:42 | TOKIO 10:42

Regatowa reprezentacja Szczecina

Dodano: 06 lis 2019, 19:44

Dziesięcioro młodych żeglarzy wstąpiło w szereg Regatowej Reprezentacji Szczecina. Przed nimi morze żeglarskich przygód oraz sporo ciężkiej pracy.
Poznaliśmy skład Regatowej Reprezentacji Szczecina. Tworzą ją podopieczni szczecińskich klubów żeglarskich: Centrum Żeglarskie oraz Sejk Pogoń Szczecin klasy Optimist grupa B. Ten pilotażowy projekt zakłada utworzenie silnej i mocnej kadry żeglarskiej Szczecina, która z jednej strony będzie pielęgnować tradycje naszego miasta i krzewić sporty wodne wśród najmłodszych, a z drugiej rozsławi Szczecin na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej.
– Tworzymy coś na wzór kadry Szczecina. Chcemy wesprzeć najlepszych zawodników i najlepsze zawodniczki w kształceniu z zakresu żeglarstwa i osiągnięć sportowych. Rozpoczynamy od Optimista, ponieważ jest to baza dla dalszego żeglarskiego rozwoju. Mam nadzieję, że ta młodzież za chwilę będzie osiągała jeszcze większe sukcesy sportowe na arenie ogólnopolskiej i nie tylko, a potem będzie zasilała różne inne klasy żeglarskie, reprezentując tym samym Szczecin w zawodach rangi międzynarodowej – mówił podczas środowej konferencji prasowej prezydent miasta, Piotr Krzystek.
O wynikach rekrutacji do Regatowej Reprezentacji Szczecina decydowały osiągnięcia dzieci w poprzednich sezonach oraz liczba zdobytych punktów w ogólnopolskim rankingu Polskiego Stowarzyszenia Klasy Optimist. Młodzież, która trafia w szeregi RRS-u zostanie objęta opieką doświadczonego trenera, który zapewni ciągłość szkoleń na wodzie oraz zadba o ogólną kondycję sportową swoich podopiecznych. Szkoleniowcem RRS-u został Michał Zera, reprezentant kadry Polski w olimpijskiej klasie Laser, wielokrotny medalista Mistrzostw Polski Juniorów i Seniorów. Uczestnik Mistrzostw Świata i Europy. Trener Reprezentacji Polski na ME w klasie Optimist w roku 2017, gdzie Igor Kuczys zdobył srebrny medal. Obecnie trener w UKS Barnim Goleniów. Przed młodymi żeglarzami morze inspiracji, ciekawe zajęcia, treningi na najwyższym poziomie oraz wyjazdy na międzynarodowe zgrupowania. Pierwsze już za dwa tygodnie. 23 listopada w ramach zgrupowania Regatowa Reprezentacja Szczecina poleci do Torrevieja w Hiszpanii.
– Projekt jest na początku swojej drogi, docelowo zostanie on rozszerzony o inne klasy. Chcemy zapraszać do współpracy żeglarzy topowych z naszego miasta takich jak Agnieszka Skrzypulec i Tadeusz Kubiak. Współpraca RRS-u z klubami i trenerami sportowymi będzie dla nas bardzo ważna. Przed zawodnikami pierwsze zgrupowanie w Hiszpanii. Jesienią i zimą zaplanowaliśmy zajęcia sportowe, zajęcia z tablicą, a od kolejnego sezonu dzieci w uzgodnieniu z klubami będą wyjeżdżały na wyjazdy i regaty- opowiadał o planach na najbliższe miesiące koordynator projektu z ramienia Centrum Żeglarskiego, Artur Burdziej.
Regatowa Reprezentacja Szczecina to nie jedyny projekt, który od nowego sezonu będzie funkcjonować pod opieką Centrum Żeglarskiego. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społecznym, w ramach RRS-u pojawi się grupa żeglarzy z niepełnosprawnościami. W najbliższym czasie planowany jest zakup dwóch jachtów Hansa 303, na których takie osoby będą uczyć się żeglarstwa. Docelowo planujemy udział tej grupy w regatach krajowych i zagranicznych.
-To nowa dziedzina sportu, która we współpracy trenerów, nas lekarzy, neurochirurgów, Centrum Żeglarskiego i Urzędu Miasta pozwoli rozszerzyć horyzonty dla dzieci, które zamienią wózki na łódkę. Bo na wodzie nie widać niepełnosprawności. Dzieci mogą rozwijać się i mam nadzieję, że będzie to owocować na kanwie sportowej – mówił Marek Lickendorf, opiekun sekcji dla osób z niepełnosprawnością.
Młodym żeglarzom kibicuje i przygląda się Agnieszka Skrzypulec, wielokrotna Mistrzyni Polski Seniorów w klasie 470. Reprezentowała Polskę na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie w 2012 i Rio w 2016 roku. Od 2003r zawodniczka Kadry Narodowej. Mistrzyni Europy kl. Laser 4.7 i v-ce Mistrzyni Świata kl. Laser 4.7.

Lista zakwalifikowanych do RRS

Kaczmarek Lena (Klub Sportowy Centrum Żeglarskie)

Luśnia Magdalena (Klub Sportowy Centrum Żeglarskie)

Miller Filip (Klub Sportowy Centrum Żeglarskie)

Obecny Tomasz (Klub Sportowy Centrum Żeglarskie)

Podgórny Jakub (Klub Sportowy Centrum Żeglarskie)

Łagodzińska Lidia (Sejk Pogoń Szczecin)

Wołosz Zofia (Sejk Pogoń Szczecin)

Rak Karol (Sejk Pogoń Szczecin)

Pluta Bartosz (Sejk Pogoń Szczecin)

Wójcik Piotr (Sejk Pogoń Szczecin)

Źródło: UM Szczecin

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z: data

1 EUR - 1 USD -
1 CHF - 1 GBP -

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin