WARSZAWA: 04:23 | LONDYN 02:23 | NEW YORK 21:23 | TOKIO 11:23

REMONTOWA SHIPBUILDING: rozpoczęcie budowy promu dla Estonii i wodowanie statku arktycznego

Dodano: 19 lut 2015, 9:22

REMONTOWA SHIPBUILDING rozpoczyna realizację kontraktu na budowę pierwszego z serii nowoczesnego, pasażersko – samochodowego promu zamówionego przez estońskiego armatora „Port of Tallinn”.
Jutro tj. 20.02.2015 rozpocznie się cięcie pierwszych blach do budowy nowego statku. W uroczystości udział weźmie Minister Gospodarki i Infrastruktury Estonii – pani Urve Palo oraz przedstawiciele armatora i HOLDINGU REMONTOWA.
Kontrakt na budowę promów realizowany jest w wyniku rozstrzygnięcia przetargu, ogłoszonego przez armatora w 2014 roku. O wyborze REMONTOWA SHIPBUILDING zadecydowało niekwestionowane doświadczenie w budowie statków pasażerskich oraz uznanie, jakim stocznia cieszy się wśród armatorów z całego świata. Zakontraktowane promy będą najnowocześniejszymi jednostkami z napędem konwencjonalnym w basenie Morza Bałtyckiego. Projekt statku zakłada możliwość ewentualnej zmiany napędu na paliwo LNG. Prot w Tallinnie jest obecnie największym ośrodkiem obsługującym ruch towarowo – pasażerski w Estonii. Zwiększenie i unowocześnienie posiadanej floty stało się jednym z kluczowych elementów mających usprawnić połączenia wzdłuż zachodniego wybrzeża Estonii. Budowane promy zabierać będą na pokład 150 samochodów osobowych oraz 700 pasażerów. Zbudowane zostaną pod nadzorem towarzystwa klasyfikacyjnego Det Norske Veritas.

Wodowanie statku arktycznego

Tego samego dnia w stoczni odbędzie się wodowanie jednego z pięciu arktycznych statków zaopatrzeniowych budowanych w ramach realizacji kontraktu z duńskim armatorem Royal Arctic Line (RAL). Statek przeznaczony będzie do obsługi portów wokół Grenlandii. Wzmocniona konstrukcja kadłuba umożliwi pracę w ekstremalnie trudnych warunkach żeglugi arktycznej w rejonach pokrytych grubą krą lodową przy temperaturach sięgających do minus 35 stopni Celsjusza. Statek budowany jest według projektu biura konstrukcyjnego Remontowa Marine Design & Consulting.
Będzie to pierwsze w tym roku, a zarazem 993 wodowanie w historii stoczni.